Apple, Dünyanın İlk 1 Trilyon Dolarlık Şirketi Olmaya Yakın

Share

Geçtiğimiz nisan ayında paylaştığımız bir haberde Apple’ın piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşacak şirket olacağını sizlere aktarmıştık. Piyasa değeri 1 trilyon dolara ulaşacak ilk şirket olmak üzere Amazon’la sıkı bir yarışın içine giren Apple, önümüzdeki dönemde bu rakama ulaşmaya hazırlanıyor.

iPhone 8, iPhone 8 Plus ve iPhone’un 10. yıl dönümü için özel olarak geliştirilen iPhone X modeliyle satış rakamlarını artırmaya hazırlanan Apple’ın hisselerinde de artış söz konusu. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın satışa sunulmasıyla hissesini yüzde 3 oranında artan Apple’ın pazar payı 842 milyar dolara ulaştığını söyleyelim.

Apple’ın 1 trilyon dolara ulaşması için ihtiyaç duyduğu gelir ise 160 milyar dolar. Bu hafta 1 trilyon dolarlık değere ulaşacağı iddia edilen Apple’ın  en değerli şirket olmasının yanında en çok kar getiren şirket olduğunu da belirtmekte yarar var. Apple’ın yıllık 218 milyar dolarlık gelirinin yüzde 20,7’si net kar. Bu, ilk 10’daki hiçbir şirketin hayal bile edemeyeceği bir oran. Amazon’un 136 milyar dolarlık yıllık gelirinin ise sadece yüzde 1,7’si net kar. Bu haftaya 1 trilyon dolarlık bir şirket olma iddiasıyla başlayan Apple’ın bu rakama önümüzdeki günlerde çıkacağını şimdiden söylemek mümkün.

Log