Mükemmel kadın yüzünün ideal ölçüleri

Aestethic Surgery Journal dergisindeki habere göre, ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Temple Üniversitesi’nin Lewis Katz Tıp Okulu’ndan Allan Wulc, “Matematiksel güzellik kavramı, mükemmel yüz ifadeleri, toplamda yüzü uyumlu, dengeli ve çekici yapan parçaların mükemmel boyutları ve oranları olduğunu kastediyor. Kalp biçimindeki yüz, gençliğin idealini somutlaştırıyor ve yaşlanmayı önleyici ameliyatın kılavuzunu oluşturuyor” dedi.

İDEAL ÖLÇÜLER

55 ünlünün fotoğrafını analiz eden araştırmacılar, ‘mükemmel’ kadın yüzünün parametrelerini belirledi. Matematiksel idealde, gözler arasındaki mesafenin idealde 59.2 mm, gözler ve elmacık kemikleri arasında mesafenin de 13.1 mm olması gerektiğini belirten bilim insanları, ideal burnun da 43.6 mm uzunluğunda olduğunu kaydettiler.

Toplamda 13 ölçü belirlendi, ancak bilim insanlarına göre, aralarında sadece 8’i ‘istatistiksel olarak anlamlı’.

Wulc, “Bu parametrelerin, yaşa bağlı değişikliklerin ve ameliyat sonrası iyileşmenin sayısal yansıması bulmaya çalışan doktorlar için yararlı olacağını düşündük. Ne olursa olsun, ideal ya da ‘yaşlı’ yüzü tanımlama kriterleri o kadar çok değil” ifadelerini kullandı.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Behice Ünsal

Behice, hayattaki ilk şansında dünyadaki adaletsizlikler karşısında adaleti aradığı yerin hukuk fakültesi olmadığını deneyimledi. İkinci şansında yeşerttiği yeni jenerasyonlar yetiştirme hayali ise kadro sıkıntısına takıldı. Artık amansızca aradığı üçüncü şansı hiç bulamamaktan korkuyor. | behice.unsal@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.