‘Gelecekte sürücülere ihtiyaç olmayacak’

Elektrikli otomobil pazarının öncü ismi Tesla, bildiğiniz gibi araçlarında piyasanın en iyi otomatik pilot sistemini sunuyor. Bu konuda konuşan CEO Elon Musk ise süreç hakkında yeni bir açıklama yapıyor.

Elon Musk, Tesla otomobillerde kullanılan mevcut otomatik pilot sisteminin insan kadar iyi olduğunu belirtiyor. Daha şimdiden sürücülere olan ihtiyacın bittiği görünüyor. Buna ek olarak otomatik pilot donanımında yeniliklerin yolda olduğunu müjdeleyen CEO, açık açık sürücülerin ortadan kalkacağını belirtiyor.

Tamamen sürücüsüz otomobillerin yola çıkış hakkında da konuşan Musk, şunları söylüyor: “Düzenleyiciler tam sürücüsüz araçlara izin vermek için insan kapasitesinin üzerinde bir farka ihtiyaç duyabilirler. Onlar insana oranla yüzde 50 daha güvenli, yüzde 100 daha güvenli, yüzde 1000 daha güvenli otonom sistemler isteyebilirler. Bilmiyorum. Ancak onların da bildiğinden emin değilim.”

Özetle sürecin henüz tam olarak oturmadığından bahseden CEO, belirsiz bir alanda en iyisi sundukları iddia ediyor.

Elon Musk ve Tesla’nın geleceğinde sürücülere ihtiyaç yok

Firmanın otomobil modelleri şimdiden Seviye 5 kontrol sunuyor ve bu insana hiç ihtiyacın olmadığı anlamına geliyor. Yani yasal izinler alındıktan sonra Model ailesi içerisinde insan olmadan da trafiğe çıkabilecek, kilometrelerce yol yapabilecek. İşte bu gelecek gerçek olduğu zaman taşımacılık dünyası baştan aşağıya değişecek. Gelecekte ölecek meslekler listesinin en başında artık sürücüler yer alıyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.