Close

Volvo’nun sahibi Geely’den uçan otomobil adımı

Volvo‘nun sahibi konumunda bulunan Çin merkezli otomotiv firması Geely, geçtiğimiz dönemde söylentisi çıkan bir konuyu gerçeğe dönüştürdü. Büyük firma uçan otomobil firması Terrafugia‘yı satın aldı.

Geely kısa süre önce yaptığı resmi açıklama ile Amerika Birleşik Devletleri merkezli Terrafugia firmasını satın aldığını duyurdu. Temmuz ayında söylentisi çıkan bu hamleyi ancak resmileştiren firma, artık kendisine ait bir uçan otomobile sahip. Hem havada hem de karada gidebilen otomobil modellleri geliştiren Terrafugia, şu an iki farklı model üzerinde çalışıyor. Transition ve TF-X isimli modellerden Transition (Görseller altta) aktif olarak test ediliyor olmasıyla dikkat çekiyor. Temel olarak kanatları katlanabilen bir uçak olan araç, havada 160 km/s, karada ise 104 km/s hız ile ilerleyebiliyor. Kullanmak isteyen kişilerin sürücü ehliyeti ve pilot lisansı almasını gerektiren araç, iki kişiyi taşıyabiliyor. Henüz konsept aşamasında olan TF-X ise modern çizgileriyle gelecekten gelmiş gibi görünüyor.

Geely, Terrafugia sayesinde geleceğe bir adım önde başlayacak

Bu satın alım gerçekten çok büyük önem arz ediyor çünkü Geely firması adı çok duyulmuyor olsa da büyük bir maddi gücü elinde bulunduruyor. Yani uçan araçları gerçekten hayata geçirebilecek paraya sahip olan şirket, geleceği kurmaya hızlı bir şekilde başlayacak gibi görünüyor.2016’dan bu yana devam eden görüşmeler sonucu ödenen miktar ise henüz açıklanmıyor.

Log

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Emre Kalkan

Serinletici teknoloji editörü Emre, mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili ve konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.