Bulaşık yıkamak sağlığa faydalı

Journal of the American Geriatrics Societ dergisinde yayınlanan habere göre, ABD’li bilim insanlarının gerçekleştirdiği araştırmaya yaşları 65 ile 99 arasında değişen 6 bin kadın katıldı. Bilim insanları bir hafta boyunca kadınların fiziksel aktivitesini takip etti ve ardından doktorlar 3 yıl boyunca kadınların sağlık durumunu gözlemledi.

Alınan sonuçlar, günde en az 30 dakikasını fiziksel aktiviteye ayıranlar arasındaki ölüm oranının yüzde 12 daha az olduğunu gösterdi. Fiziksel aktivitenin günde 1 saate çıkarılması ölüm olasılığını yüzde 39 azaltıyordu.

Bilim insanları, temizlik ve bulaşık yıkama gibi ev işleri ile temiz havada yapılan yürüyüşün de fiziksel aktivite olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Araştırmanın baş uzmanı Andrea Lacroix, “Uzun zaman boyunca bu tür faaliyetin sağlıklı olmak için yetersiz olduğu düşünülüyordu. Ama şimdi, hafif fiziksel aktivitenin bile kadınlarda ölüm olasılığını azalttığı yönünde kanıtlar var” dedi.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Behice Ünsal

Behice, hayattaki ilk şansında dünyadaki adaletsizlikler karşısında adaleti aradığı yerin hukuk fakültesi olmadığını deneyimledi. İkinci şansında yeşerttiği yeni jenerasyonlar yetiştirme hayali ise kadro sıkıntısına takıldı. Artık amansızca aradığı üçüncü şansı hiç bulamamaktan korkuyor. | behice.unsal@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.