‘Avrupa’da döner yasaklanabilir’

“Dönerciyi kapatıp hamburgerci açıyoruz toprağım!”

Avrupa Parlementosu’nun gıda ürünlerindeki fosfat katkısı kararı gereğince, döner Avrupa mutfağından uzaklaştırılabilir.

Almanya’da fast-food ürünleri arasında önemli pazar payı tutan döner ve döner ürünlerinin fosfat katkı maddesi nedeniyle yasaklanma riski altında olduğuna dikkat çekiliyor.

Spiegel Online’ın haberinde, özellikle donmuş ürünler ve çiğ et üzerinde sağlığa zararlı etki yaptığı gerekçe gösterilen karar ile, döner üretimi üzerinde yasaklama da dahil olmak üzere pek çok yaptırımın söz konusu olabileceğinin altı çiziliyor.

Yalnızca Almanya’da 16 binden fazla satış noktası bulunan, yaklaşık 4 milyar euro’luk ciroya sahip döner üretiminin bu karardan olumsuz etkileneceği kaydediliyor.

FOSFAT KATKI MADDESİ YALNIZCA DÖNER ÜRETİMİYLE SINIRLI DEĞİL

Fosfat katkı maddesi yalnızca döner üretimde kullanılmıyor. Sosis çeşitleri, cola, konserve balık ve pasta çeşitlerinin üretiminde de kullanılan fosfat yan maddesinin, insan sağlığı açısından sakıncalı olduğu biliniyor.

0,3 litrelik kolada 210 miligram fosfat bulunabiliyor.

Döner üretimi ile ilgili benzer bir kriz 2006 yılında ”kokmuş et” skandalında patlak vermiş, binlerce ton et imha edilerek, üretici şirketler hakkında büyük para cezaları kesilmişti.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Behice Ünsal

Behice, hayattaki ilk şansında dünyadaki adaletsizlikler karşısında adaleti aradığı yerin hukuk fakültesi olmadığını deneyimledi. İkinci şansında yeşerttiği yeni jenerasyonlar yetiştirme hayali ise kadro sıkıntısına takıldı. Artık amansızca aradığı üçüncü şansı hiç bulamamaktan korkuyor. | behice.unsal@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.