Artık istenmeyen mesaj cennetine dönüşen SMS, 25 yaşında

Günümüzde yerini internet tabanlı servislere bıraksa da SMS bir zamanlar mobil iletişimde kilit rolü üstleniyordu. Hızlı yaşlanan teknoloji 25 yaşına bastı.

Her bir mesajın ücretli olduğu ve belli bir karakter sınırını aştıktan sonra MMS’e dönüşen mesaj devrini doyasıya yaşamış kullanıcıların kendini bir parça yaşlı hissedeceği bir haberimiz var. Neredeyse kullanmayı dahi unuttuğumuz SMS artık fazlasıyla yaşlandı.

3 Aralık 1992’de atılan ilk mesajla beraber mobil iletişimde yeni bir dönem başladı. İlk mesaj Neil Papworth tarafından İngiltere’deki Vodafone servis sağlayıcısı üzerinden atıldı. O dönemde mobil cihazlar henüz mesaj gönderemiyor ancak alabiliyor olduğu için mesaj bir bilgisayarda yazıldı ve Orbitel 901’e gönderildi. İlerleyen dönemlerde, telefonların yaygınlaşmasıyla beraber iletişim “Alo”nun bir tık ötesine geçtiğinde ise SMS’ler hayatımızda aktif olarak yer almaya başladı.

25 yıllık evrim

SMS her ne kadar 25 yaşında olsa da hızlı ilerleyen teknoloji çağında artık “büyükbaba” kıvamında bir servis. Halbuki henüz 10 yaşındayken pek çok kişi için “fazlasıyla yeni” bir teknolojiydi. Hatta o kadar yeniydi ki Kelly Rowland, 2002’de yayınlanan ve kısa sürede hit olan Nelly’nin Dilemma klibinde Excel üzerinden mesaj atmaya çalışıyordu. Kimsenin o dönem fark etmediği bu küçük detay ise gelecekte elbette alay konusu olmuştu.

Şimdilerde daha çok “istenmeyen reklam mesajları” için kullanılan mesajlaşma servisi ne yazık ki yerini internet tabanlı servislere bırakıyor. WhatsApp, Facebook Messenger ve benzeri servislerin baskınlığı o kadar yoğun ki, herhangi birinin çökmesi durumunda akla SMS dahi gelmiyor ve internet bir anda panik halde alev alabiliyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.