Instagram’dan hayvan istismarını önlemeye yönelik uyarı sistemi

Her ay 800 milyondan fazla kişi tarafından kullanılan Instagram, popüler olmak adına hayvanlara gereğinde fazla yaklaşan insanlar ile dolup taşmış durumda. İşte bu yüzden bir adım atan servis, hayvan istismarını önlemeye yönelik uyarı sistemi kurduğunu duyurdu.

Doğal yaşam konusunda akla gelen ilk kurumlardan National Geographic tarafından duyurulan bu özellik, özellikle hayvanlar ile yapılan özçekimlere odaklanıyor. Bu işi ticarete döküp hayvanları birer selfie yani özçekim objesi haline getirenlerin sayısısı sürekli olarak artıyor. Ancak yapılan araştırmalar bunların hayvanlar için hiç de iyi olmadığını gösteriyor. İşte bu yüzden kurulan uyarı sistemi, “etiket” temelli çalışıyor. Bundan sonra “#slothselfie” etiketine basan kişilerin karşısına özel bir uyarı çıkıyor. Bu uyarıyla yapılanın ne kadar yanlış olduğunu kişilere aktaran Instagram, süreci diğer etiketlere de genişleteceğini belirtiyor. Bu noktada “#koalaselfie ve #exoticanimalforsale” gibi etiketlerde de bilgilendirici uyarılar gösteriyor.

Instagram doğaya saygı gösterilmesini istiyor

Kurulan uyarı sisteminin “Selfie Safari” olarak geçen bu kötü akımı bitirip bitirmeyeceği bilinmiyor. Ancak popüler sosyal ağın kişileri bu şekilde bilgilendirmesi oldukça güzel görünüyor. Bu şekilde bir fark yaratmak isteyen kurum, konu hakkında isteyenlere daha fazla detaylı bilgi de sunuyor. Buna rağmen paylaşımları engellemeyen şirket, kullanıcıları çok fazla sıkmadan çözüm bulmak istiyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.