Snapdragon işlemcili ilk hibrit dizüstü bilgisayarlar

Qualcomm, düzenlediği etkinlik kapsamında Microsoft ile ortaklık kurarak oluşturduğu Snapdragon 835 temelli Always Connected PC  (her an bağlı bilgisayar) altyapısını görücüye çıkarttı. Bu altyapıyı kullanan ilk modeller ise dev isimler HP ile ASUS‘dan geldi.

Tanıtılan dizüstü modellerin en çok dikkat çeken özelliği uzun süredir beklediğimiz bir süreci gerçeğe dönüştürüyor olmaları. Ortak olarak akıllı telefonlarda görmeye alıştığımız Snapdragon 835 işlemciye sahip olan hibrit dizüstü modelleri Asus NovaGO ile HP Envy x2, batarya süreleriyle tüm günü çıkartacak çözümler oluşturuyorlar. Bu noktada 20 saati geçen harika bir batarya ömründen bahseden firmalar, gerçek mobil bilgisayar deneyimini şimdi başlatacak gibi görünüyor. Snapdragon 835 sayesinde Snapdragon X16 model birimini de beraberinde getiren modeller, böylece yüksek hızda LTE kablosuz internet bağlantısı kurabiliyor. Bünyelerinde tahmin edebileceğiniz üzere SIM kart yuvası yer alan bilgisayarlar, Windows 10S işletim sistemi üzerine kuruluyor. Ancak isteyenler Windows 10 Pro‘ya ücretsiz olarak geçiş yapabiliyor. Yani sistemler gerçek bir Windows deneyimi de verebiliyor.

Ortak olarak 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolamaya kadar özelleştirilebilen NovaGO ile Envy x2, oldukça da taşınabilir cihazlar. Bakıldığı zaman NovaGO 1,39 kg, Envy x2 ise sadece 670 gram ağırlığa sahip. 2016 model 12 inç Apple MacBook‘dan hafif olan dizüstü, 12 inç dokunmatik ekranında 1920×1080 piksel çözünürlük sunuyor. NovaGo’nun 13,3 inç ekranında da 1920×1080 piksel çözünürlük sunulurken, cihazın 1024 basınç hassasiyetine sahip stylus kalem desteği bulunuyor. Aynı desteği Envy x2’de de bulunuyor.

ASUS ve HP, Snapdragon 835 dönemine giriş yapan ilk isimler
Tanıtılan bilgisayar modellerinden NovaGo 599 dolar yurt dışı fiyat etiketinde başlıyor. Envy x2’nin fiyatı hakkında ise henüz açıklanmış bir bilgi bulunmuyor. Cihazların satışına ise yeni yılda başlanacağı söyleniyor. Yeni dönemi nasıl buldunuz?

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.