Resmi: Apple, Shazam’ı satın alıyor

Kullanıcıların şarkıları, filmleri, TV programlarını ve reklamları kısa ses klipleri üzerinden tespit etmesini sağlayan Shazam uygulaması artık resmen Apple çatısı altına girmiş durumda. İddiaları dönen satın alma hamlesi, iki şirket tarafından resmiyete kavuşturuldu.

Apple ve Shazam birlikteliği nelere gebe?

Şirket tarafından yapılan açıklama, Shazam ve yetenekli ekibinin şirkete dahil olduğu belirtiliyor. Apple Music ve Shazam’ın doğal bir uyum içinde olduğu ve müzik keşfi için ortak bir tutku paylaştığının altı çizilirken, kullanıcılara harika müzik deneyimleri sunduğu vurgulanmakta. Ayrıca, mağaza için heyecan verici planların yapıldığı ve anlaşmanın onaylanması ile birlikte birleşmenin sabırsızlıkla beklendiği açıklanıyor.

Shazam ise şirketin bir parçası olduklarını duyurmanın heyecanını yaşıyor. Dünyanın en yüksek dereceli uygulamalarından birisi olduklarının altını çizen şirket, yüz milyonlarca kullanıcılarının olduğunu ve Apple ile daha fazlasını sunacaklarını ifade ediyor.

Uygulamanın 1 milyar dolar değerlemesine rağmen, 400 milyon dolar meblağı kabul etmesi de ayrı bir tartışma konusu oldu. Öte yandan, uygulanabilir bir iş modeli bulunamaması ve 2016 yılında sadece 54 milyon dolar gelir elde etmesinin bu kararda etkili olduğu düşünülüyor.

Popüler uygulamanın Apple Music için çok daha gelişmiş deneyim sunmak üzere kullanılacağı ihtimali oldukça yüksek. Uygulamanın kapatılıp kapatılmayacağı da şimdilik bilinmiyor. Ayrıca, uygulamanın müzik ve ses tanımlamasının Siri dijital asistana entegre edilmesi de mümkün. Şirketin artırılmış gerçeklik teknolojisini elde etmek de alıma etkili oldu gibi gözüküyor.

Anlaşmanın tamamlanması ise önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...