Disney, Fox’u 52 milyar dolara alıyor

Haftalardır süren dedikoduların ardından Disney’in Fox’u satın alma çabasının ne kadar ciddi olduğu ortaya çıktı. Son gelişmelere bakılırsa satış işlemi için anlaşma tam 52 milyar dolar karşılığında sağlandı. Bu birleşme resmen gerçekleştiğinde Disney’in Hollywood sinemasında eli ciddi oranda güçlenecek. Ayrıca X-Men, Deadpool ve Fantastic Four’un Marvel Sinematik Evreni’ne dahil edilmesi mümkün olacak. Fakat anlaşma sadece bunlarla sınırlı değil!

Önce anlaşma kapsamında nelerin yer aldığını sıralayalım: Fox News, Fox Sports, FX kablolu yayınları, Hulu, FOX çatısı altındaki tüm televizyon ve sinema stüdyoları… Kısacası ortada hiç de küçümsenmeyecek bir anlaşma var. Amerika’da sinema ve televizyon sektöründe güçlü bir isim olan Disney bu anlaşmayla tekelleşmeye bir adım daha yaklaşır dersek, abartmış olmayız.

Bunun yanında Disney’in internet üzerinden hizmet veren bir platform kurma hazırlığında olduğu zaten biliniyor. Hulu’nun çoğunluk hisselerini ele geçirmeleri bu noktada büyük bir avantaj olacak. Netflix’e ciddi bir rakip geliyor dersek daha net anlaşılabilir.

Yeni projeler yolda

Fox’un resmen el değiştirmesinden sonra X-Men, Deadpool ve Fantastic Four’un hakları da Marvel’a dönmüş olacak. Bu hamleyle birlikte Marvel Sinematik Evreni’ni devasa bir hale getirmek, klasikleşmiş çizgi roman hikayelerini beyaz perdeye aktarmak mümkün olacak. Doğrusu bir izleyici olarak en büyük beklentim Avengers ve X-Men üyelerini karşı karşıya getiren AXIS’i izleyebilmek… Tüm bu saydıklarımız resmen imzaların atılması ardından mümkün olacak. Kısacası bizleri heyecan uyandıran gelişmeler bekliyor gibi görünüyor.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.