WhatsApp bir kez daha Facebook’un başına bela oldu

Facebook ile veri paylaşımı yapan WhatsApp, kullanıcı mahremiyetini tehlikeye atıyor. Fransız veri korunumu komisyonu bunu durdurmak için uyarı geçti.

2014 yılında Facebook tarafından satın alınan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 2016 yılında hizmet şartları ve gizlilik politikasını değiştirdi. Yenilenen şartlara göre kullanıcıların WhatsApp’taki verileri Facebook’a aktarılabiliyordu. Bunun içinse üç adet sebep gösterilmişti: kişiselleştirilmiş reklamlar, güvenlik ve ticari istihbarat. Bu durumu basit bir şekilde açıklamak gerekirse, örneğin mesajlaşma uygulamasında arkadaşlarınızla bir ürün hakkında konuşuyorsanız, uygulamayı kapatıp Facebook’u açtığınızda o ürünün reklamı konuşma dahilinde bulunan herkese yansıtılabiliyor. Çünkü Facebook söz konusu ürünün hangi kişiler arasında konuşulduğunu biliyor. Kısacası mesajlaşma uygulaması Facebook’la çok fazla veri paylaşıyor ve bu bir süredir Avrupa’nın odağında.

Facebook’un veri paylaşma politikasını düzenlemeye çalışan Avrupa devletlerinden ilk olarak Almanya geçtiğimiz yıl eylül ayında bir uyarı geçmişti. Facebook’a popüler mesajlaşma uygulamasından veri toplamamasını gerektiğini söylemişti. Aynı şekilde aynı yıl kasım ayında İngiltere’de Facebook, mesajlaşma servisinden kullanıcı verisi toplamamayı kabul etmişti. Bu yılın mayıs ayında ise Avrupa Birliği Facebook’u 122 milyon dolarlık cezaya çarptırdı. Sebebi ise Facebook’un WhatsApp kullanıcıların profillerini sosyal medya ile ilişkilendiremediğine ilişkin yanıltıcı beyanıydı. Şimdi sosyal medya servisi benzer bir uyarıyı Fransa’dan alıyor.

Fransa veri korunumu istiyor

Fransa’nın veri korunumu konusunda oldukça sıkı olan komisyonu CNIL, tıpkı Almanya gibi Facebook’a WhatsApp’tan kullanıcı verisi çekmemesini söyledi. CNIL, popüler mesajlaşma uygulamasının kullanıcıları ticari istihbarat için kullanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti. Uygulamanın bunu kullanıcılara söylememesinin yanı sıra, bunu engellemenin tek yolunun da uygulamanın silinmesi olduğunu bu sebeple Facebook’un kullanıcıların özgürlüğünü engellediği belirtildi. WhatsApp’tan Facebook’la paylaşılan verileri talep eden Fransa, resmi başvuruda bulundu. Yayınlanan detaylı açıklamayı buradan okuyabilirsiniz.

Log

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.