Güneş Sistemi’nin ikizi sadece 2,545 ışık yılı uzaklıkta

NASA, Güneş Sistemi’mizin benzeri yeni bir sistem keşfetti. Üstelik de Google’ın yapay zekasının yardımıyla… NASA’nın Kepler Uzay Teleskobu, Google’ın yapay zeka departmanındaki araştırmacılarının eğittiği bir program sayesinde, sıradan taramalarda gözden kaçırdıklarını yakalamayı başardı. Kepler 90 adı verilen sistemde de Güneş Sistemi’nde olduğu gibi sekiz gezegen bulunuyor.

Dünya’dan uzaktaki gezegenleri keşfetmek, büyük miktarda verileri işlemeyi ve analiz etmeyi gerektiren, zorlu bir süreç. Dört yıllık Kepler görevi boyunca diğer gezegenleri keşfetmek için Kepler Uzay Teleskobu’nu kullanan NASA’nın elde ettiği büyük verileri işlemede ona yardım eden ise Google’ın yapay zekası oldu. Google’da yazılım ve yapay zeka uzmanı olarak çalışan Chris Shallue ve Texas Üniversitesi öğretim üyelerinden Andrew Venderburg, yapay zekayı, dış gezegenleri tanıyabilecek şekilde eğitti. Yapılan testlerde, yapay zekanın, dış gezegenlerden gelen sinyallerle farklı türedeki sinyalleri ayırt etmede yüzde 96 oranında başarılı olduğu ortaya çıktı. Bu sürenin sonunda Kepler 80g ve Kepler 90i adını verdikleri iki yeni gezegen keşfeden ekip, böylece, Kepler 90 sisteminin sekizinci gezegenini de bulmuş oldu.

Bilim insanları, Dünya’dan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıktaki yıldız Kepler 90’ın etrafında dönen sekiz gezegenden oluşan sistemin Güneş Sistemi ile olan benzerliğinin altını çiziyor. Gezegenlerin dizilişi ve sayısı yüzünden Güneş Sistemi’ne ikizi yakıştırması yapılan bu sistemin merkezinde yer alan Kepler 90 adlı yıldız, Güneş’ten biraz daha sıcak ve büyük.

Shallue ve Vanderburg, bu buluş için yolun henüz başında olduklarını söylüyor.

Ceyms

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.