Close

Süper kahramanlar dünyayı kurtarabilir ama çevreyi mahvedecekleri kesin

Hollywood’un seri halde çektiği filmler sayesinde süper kahraman furyası tüm dünyayı sararken ABD’nin en prestijli kurumlarından Stanford Üniversitesi’nin jeologu Miles Traer ‘çevrenin korunması isteniyorsa süper kahramanlara paye verilmemesi gerektiği’ uyarısı yaptı. Traer ile iki meslektaşı 9 süper kahramanın karbon ayak izlerini çıkardı ve çevre için çok zararlı oldukları sonucuna vardı.

KAHİN’İ BİLGİSAYARDAN UZAK TUTMALI

DC’den Barbara Gordon/Oracle, Batman, Süpermen, The Flash, Bataklık Canavarı (Swamp Thing) ile Marvel’dan Jessica Jones, Firebird, Demir Adam ve Örümcek Adam bilimsel mercek altına alınan süper kahramanlar oldu. İçlerinden çevreye en çok zarar veren Barbara Gordon/Oracle çıktı. Bilgisayar sihirbazı Oracle’ın (Kahin) temiz enerji kaynakları kullanması halinde bile kullanacağı enerji yılda 650 milyon kilo karbondioksit salımına neden olacak. Bu, ortalama bir insanın karbon salımının yüzlerce katı.

FLASH’IN ENERJİSİ HAMBURGERDEN GELSEYDİ

Peki ya günü kurtarmak için teknolojiye başvurmayan kahramanlara ne demeli? Flash’in Oracle’dan arta kalır yanı yok. Yıldırım hızıyla koşmak için ihtiyaç duyduğu enerji, haftada 3.6 metre yüksekliğinde hamburger yemesini gerektirir ki, bu da yılda 45 milyon kilo karbondioksit üretilmesi anlamına gelir.

PEKİ YA BATMOBİL?

Bu hesaplar üzerinden Batman bile çevre dostu değil. Üstelik Batman’in her yerinden alevler, gazlar saçan Batmobil’i var. ”Bu, çevre için korkunç olmalı” vurgusunu yapan Traer, süper kahramanların çevreye zararıyla ilgili sunumunu ‘Bilim ile Bilimkurgu: Kurmaca Dünyaları Araştırmak İçin Gerçek Bilimi Kullanmak’ isimli panelde yaptı.

TEK İSTİSNA SÜPERMEN: GÜNEŞ ENERJİSİNİN SİMGESİ 

Ancak insanlık için olduğu kadar yeryüzü için de hayırlı bir istisna bulundu: Güneşten derlediği gücüyle Süpermen, güneş enerjisinin ‘poster çocuğu’ oldu.

Sputnik

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email

Sinem Bekler

Çeşitli gazetelerde muhabir olarak çalışan Sinem, yayıncılığın geleceğini online medyada görmesiyle son dönemdeki çalışmalarını bu yöne kaydırmaktan bir an bile kuşku duymadı. İşletme Bölümü mezunu olan Sinem, kültür sanat dünyasıyla da yakından ilgileniyor ve kendini tam bir başak kadını olarak nitelendiriyor. | sinem.bekler@serinletici.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.