Windows 7, Windows 10 karşısında hala güçlü

2017 sonu itibarıyla Windows 10 işletim sisteminin sonunda Windows 7 sürümünü alt etmesi bekleniyordu. Öte yandan rakamlar hiç de öyle söylemiyor.

Netmarketshare tarafından sunulan rapora göre, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Windows 7 sayılarındaki düşüş stabil hale gelirken, Windows 10 ise ivmesini kaybetti. Küresel çapta 7. sürümün pazar payı yüzde 43.08 iken, Kasım 2017’de sadece yüzde 0.04’lük düşüş yaşandı. Windows 10 ise yüzde 0.98 artışla yüzde 32.93 paya sahip. Diğer taraftan Windows XP yüzde 0.55 düşüşle yüzde 5.18 ve Windows 8.1 yüzde 0.22 düşüşle yüzde 5.71 pay ile gözüküyor.

Geçtiğimiz ay Microsoft, 600 milyon aktif Windows 10 kullanıcısı olduğunu açıklamıştı. İşletim sisteminin rakibinin önüne geçmesi için hala ciddi sayıda kullanıcıya ihtiyacı var. Öte yandan, kurumsal kullanıcıların geçiş yapması ile dengeler değişebilir.

Bakalım, bu yıl Windows sürümlerinin paylarında ne gibi değişiklikler görülecek?

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...