THY filosuna Airbus A350 XWB’ler katılıyor

Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Türk Hava Yolları, filosunu yeni nesil uçaklar ile güçlendirmek için yeni siparişler vermeye devam ediyor.

Eylül ayındaki 40 adet Boeing 787 Dreamliner siparişinin ardından, THY bu kez üst seviye teknolojileri ile ön plana çıkan ve alınıp alınmayacağı uzun süredir tartışılan Airbus A350 WXB için görüşmelere başladı.

Günümüzün teknoloji harikası yolçu uçaklar olan Boeing 787 ve Airbus A350, yolcularına en iyi uçuş deneyimini sunmak ve maliyetleri düşürmek isteyen havayolu şirketleri için son dönemin gözdesi haline geldi.

THY, Airbus A350 ile Avustralya gibi ülkelere uçacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un daveti üzerine gerçekleştirdiği Fransa gezisi esnasında, Airbus ve Türk Hava Yolları arasında, 20+5 adet opsiyonlu Airbus A350-900’ün satın alma görüşmeleri için ilk imzalar atıldı.

Airbus’ın en yeni geniş gövdeli uçağı için imzalar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un huzurlarında düzenlenen törenle, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı ve Airbus CEO’su Tom Enders tarafından Paris’teki Élysée Sarayı’nda atıldı.

AirportHaber tarafından paylaşılan bilgilere göre Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı imza töreni sonrasında konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu;

“Bugün burada imza altına aldığımız üzere, Airbus’un en yeni geniş gövdeli modellerini filomuza katmak adına görüşmeler yapma ve sonuçlandırma hususunda karşılıklı iyi niyetimizi beyan ettik.

En fazla ülkeye uçan havayolu şirketi olarak, yeni uluslararası noktalarla uçuş ağımızı büyütmek öncelikli hedeflerimizden. Yeni havalimanı için geniş gövde ihtiyacını karşılamak ve Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü için tasarladığımız 2023 hedeflerimiz kapsamında filomuzu daha da güçlendirmek için bu görüşmeleri gerçekleştirerek niyetimizi belli ediyoruz.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...