23 milyon basamaklı asal sayı

En büyük asal sayı, bu kez bir önceki keşiften çok daha büyük. Pace tarafından keşfedilen en büyük asal sayı, 23 milyon basamaklı ve el ile yazmak ortalama 54 gün sürüyor.

Tennessee’deki bir FedEx mühendisi, dünyanın bilinen en büyük asalın keşfetti. Kayıtlara geçen asal sayı tam olarak 23.249.425 basamaklı. 51 yaşındaki elektrik mühendisi Jonathan Pace tarafından keşfedilen asal sayının 2 77.232.917 – 1 olduğu ve M77232917 olarak listelendiği belirtiliyor. Bu sayının daha önce bilinen en büyük asaldan bir milyon basamak daha büyük bir sayı.

Sayının ne kadar büyük olduğu konusunda kıyaslama yapacak olursak standart boyutlarda bir kitapta, standart bir yazı boyutu ile 9000 sayfa yer kaplayabiliyor. Bu sayıyı yazmak için ise ortalama 54 gün gerekiyor.

Asal sayının çok büyük olması elbette matematikte bir devrim yaratmayacak. Ancak bu konuda tüm dünyada en büyük asal sayıyı bulmak için çalışmalarını yürüten birçok matematikçi bulunuyor. Asal sayıların sırasız ve düzensiz bir şekilde ilerlemesi, yeni asal sayıların bulunmasının zorluğunu ortaya koyuyor.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...