SpaceX’in roketi ABD adına gizli görevde

ABD hükümeti ve SpaceX ortaklığı ile gerçekleştirilen ve hakkında bilgi verilmeyen Zuma uydusu, pazar gecesi uzay kumsalı olarak da bilinen Florida’nın Canaveral Burnu’ndan fırlatıldı.

SpaceX, Zuma’yı taşıyan insansız roketi Falcon 9’ı, adı açıklanmayan bir yörüngeye fırlattı.

ABD hükümeti adına gizli bir görev olduğu için, SpaceX, Zuma uydusunun fırlatılışını 5 dakikalık bir kesintiyle canlı yayınladı.

Zuma uydusu hakkında tek bilinen, ABD’li savunma ve uzay teknolojileri şirketi Northrop Grumman tarafından ABD için üretilmiş olması. Öte yandan, uydu adını Kaliforniya’nın güneyindeki bir sahilden alıyor.

Kasım ayında gerçekleştirilmesi planlanan ‘devlet sırrı’ Zuma görevi teknik sorunlar ve olumsuz hava koşulları nedeniyle ertelenmişti.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

You may also like...