Fazla kilolar sakatlanma nedeni

Sırt ağrılarının tek nedeni oturarak çalışman olmayabilir: Obesity’de yayımlanan bir araştırma, beden kitle indeksi 35’in üzerinde olanların günlük hayatındaki basit aktiviteler sırasında yaralanma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya çıkarmış.

Araştırmaya göre normal kilodaki kişiler spor kaynaklı sakatlıklar geçirirken, obezite problemi olanlar ev temizliği ya da merdiven çıkma gibi basit aktiviteler nedeniyle sakatlanabiliyor. Fazla kilolu kadınlarda en sık rastlanan şikâyetler ise alt bacak, sırt ve bel ağrıları.

Araştırmaya katılan en yüksek beden kitle indeksi değerlerine (40 üzeri) sahip kadınların yaklaşık yüzde 17’si, geçtiğimiz yıl ciddi bir fiziksel rahatsızlık geçirdiğini söylemiş. Fazla kilolarına bir an önce veda etmek için tek yapman gereken şeyse karar vermek. İnan bize, gerisi kendiliğinden gelecek.

Women’s Health

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...