Close

Issız alt geçit, muhteşem bir tünele dönüştü

Polonya’da Tylna Mariacka ve Wojewódzka caddelerini birbirine bağlayan alt geçit, son zamanlarda muhteşem renk ve sesli bir hale geldi. Sanatsal ve müzikal bir kurulum olan The Music Tunnel adı altında, kamusal alana ev sahipliği yapılıyor ve yolcuları projeyi durdurup etkileşime girmeye çağırıyor.

Kurulum antyRAMA kolektifi tarafından tasarlandı ve Creative City adını taşıyan Katowice kültürüne saygı gösterildi; şeref UNESCO tarafından bölgenin uzun müzik geleneği ve başarılı bir müzik kültürünün güçlü desteği ile ödüllendirildi. AntyRAMA kolektifi, “Müzik, insan kültürünün doğal unsurlarından biri” olduğuna inandıklarını açıkladı ve The Music Tunnel projesini daha özel hale getirdi.

Müzik Tüneli kavramı, parçaları tarafından oluşturulan seslere odaklanan sanatsal bir kurulum oluşturmaktı. Kendisiyle etkileşime girenlerin müzik potansiyelini keşfetme fırsatı sunar ve kentsel alanların estetik açıdan daha cazip hale getirilebilmesi için nasıl bir reform yapılabileceğinin bir örneği olarak görev yapar.

Müzik Tüneli, üstgeçidin çatısından asılı PVC boruların bir bileşiminden yapılır; birlikte, bunlar boşlukta süzülen bir ses dalgası yaratır. Tünelden sürekli bir esinti gelir ve boruların birbirlerine çarpmasıyla ses efekti oluştururlar. Sesleri iltifatlandırmak, kurulumu aydınlatmak ve geçenlere daha fazla ilgi duymak için çeşitli renklerdeki LED ışıkları takılmıştır.

Borular kurulmadan önce tünel kendisi tamamen yenilenmişti; beyazla boyanarak LED renklerinin daha canlı olmasına yardımcı oldu. İzleyiciler Wojewódzka caddesindeki çıkışa doğru ilerlediğinde, asılı borular topluluğun yoğunlaşmasına neden oluyor ve yayalara dokunma ve hareket ettirmeye davet ediyorlar.

icmimarlidergisi.com

Bu yazıyı paylaşmak ister misiniz?
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Facebook
Facebook
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email
Tagged

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor.