ISS Astronotları, uzayda ders verecek

Bundan tam 32 yıl önce, uzay uçuşları tarihinde bir ilk yaşandı. Uzaydan öğrencilere ders verecek bir öğretmen ile havalanan Challenger uzay mekiği kalkışa müteakiben patladı.

Şimdi ise ISS astronotları; 32 yıl aradan sonra, ölen öğretmenin veremediği dersleri vermeye hazırlanıyor.

1984 yılında NASA’nın başlattığı “Teachers in Space”, Türkçesiyle “Uzayda öğretmenler” programı 11,000’den fazla başvuru almıştı.

Elenen binlerce öğretmenden sonra, astronotluğa elverişli olarak görülen Christa McAuliffe, uzaya gönderilmesi planlanan ilk öğretmen astronot olmuştu.

Lakin ardı arkasına gelen ertelemeler ve medya baskısı sonucunda uçuşa elverişli olmayan soğuk bir günde kalkan Challenger uzay mekiği; 28 Ocak 1986 tarihinde, kalkışının 73.saniyesinde infilak ederek içerisinde bulunan 7 astronota mezar olmuştu.

Şimdi ise McAuliffe’nin vermesi planlanan 15 dakikalık dersi, Uluslararası Uzay İstasyonu astronotları Joe Acaba ve Ricky Arnold verecek.

challenger uzay mekiği patlaması

Astronot eğitimcileri olan Acaba ve Arnold’un önümüzdeki aylarda uzay istasyonunda bulunmalarıyla birlikte ilgili dersi kayıt altına almaları bekleniyor.

Kayıt altına alınan ders, kazada ölen astronotların aileleri tarafından kurulan The Challenger Center adlı eğitim kurumunun web sitesi üzerinden yayınlanacak. Challenger Center sözcüsü Lisa Vernal, “Eski öğretmenler Ricky ve Joe, Christa McAuliffe’yi onurlandırmak istiyorlardı.” ifadelerini kullandı.

Ders; sıvılar, köpürme, kromatografi ve Newton’un yasaları üzerine olacak.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...