Metal işçileri 2 Şubat’ta 16 fabrikada grevde

MESS ile ücret artışında uzlaşamayan Türk Metal-Sen, 2 Şubat’ta yapacağı grev için duyuruları yetkili olduğu fabrikalardaki panolara astı.

İşveren Sendikası Türkiye Metal Sanayiciler Sendikası (MESS) ile ücret artışında uzlaşamayan Türk Metal-Sen, 2 Şubat’ta yapacağı grev için duyuruları yetkili olduğu fabrikalardaki panolara astı. MESS ile ücret artışıyla parasal bazı maddeler üzerinde gerekli anlaşmaları sağlayamayan Türk Metal-Sen, ülke genelinde yetkili olduğu fabrikalarda 2 Şubat tarihiyle grev kararı aldı.

Sendika olarak 18 Ocak itibariyle genel grev kararı aldıklarını dile getiren Türk Metal-Sen Manisa 1 Nolu Şube Başkanı Ercan Dereli, grev kararının Manisa genelinde yetkili oldukları 16 fabrikanın panolarına asıldığını ifade etti. 2 Şubat’ta işçinin üretimden gelen gücünü kullanacağını ve iş bırakacağını dile getiren Dereli, “Bu bir savaş ilanı değildir. Bu karar ülkeye milyonlarca kazandıran, ihracat rekorları kıran, üretimde ön sıralarda olan işçilerimizin işverene bir cevabıdır. Bu kararın böyle olmasını aslında biz istemedik. Genel merkezimiz çözümü müzakere ederek aramaya çalıştı. Ancak ciddiye alınmadı.

OHAL ile grev kararı alamayacağımızı, bu grevi yapamayacağımızı sandılar. Buna güvendiler. Ama her şeye rağmen genel merkezimiz bu kararı aldı. Mücadelemizden artık geri adım atmak yok. Mücadelemiz sonuna kadar devam edecek. Mücadelemizde kararlı olduğumuzu göstermek adına grev kararı ise tüm fabrikalara asıldı” diye konuştu. Grev gününe kadar il genelinde yetkili oldukları 16 fabrikada yine eylemlerin devam edeceğinin altını çizen Dereli, “Şu anda il genelinde yetkili olduğumuz fabrikada 4 bin 500 çalışanımız bulunuyor. 2 Şubat grev gününe kadar fabrikalarda eylemlerimiz devam edecek. Grev gününe kadar pazartesi ve perşembe günleri Türk Metal-Senli işçilerimiz işyerlerinde 10 dakika boyunca iş yapmayacaklar” diye konuştu.

Güncelleme:

Türk Metal, MESS ile anlaştı

Türk Metal ile MESS’in toplusözleşmesinin ayrıntıları açıklandı. Sözleşme 2 yıllık imzalandı, ücretlere sosyal haklar hariç yüzde 24.63 zam yapıldı.

Türk Metal ile MESS arasında dün saat 18.00’da başlayan görüşme bu sabaha karşı 06.00’da sonuçlandı. Türk Metal’in yaptığı açıklamada, ‘MESS ile yürütülen Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri tamamlanmış ve sözleşme bağıtlanmıştır’ denildi. Anlaşmadaki zam oranları ve ayrıntıların da Türk Metal Başkanı Pevrul Kavlak tarafından açıklandı. Kavlak’ın sözleşmenin ayrıntılarına ilişkin açıklamaları şöyle:

SÖZLEŞME 2 YILLIK

“- Sözleşme 2 yıllık imzalandı

– Çekme gereğince 31 Ağustos 2017’deki saatlik ücretleri 1 Eylül 2017’den itibaren geçerli olmak üzere 9 liraya çekilecek.

– Herkese seyyanen 1 lira 60 kuruş verilecek.

– Kıdem zammı her yıl için 30 lira olacak. 15 yılda kıdem zammı sınırlı tutulacak ama 15 yıl ve üzerindeki kıdemli işçiler kıdem zammı olarak aylık 450 lira alacak

– Ayrıca kıdem yılını 1 ocak 2017’den önce iş başı yapan herkes alacak

– Sosyal hakları haricinde 1 yılını dolduran işçi en az 510 liradan başlayan ve 930 liraya kadar giden kazanım elde edecek. Bu zamların ortalama getirisi 24.63 oldu. Bunun açılımı da şöyle: Çekmeden 1.18, seyyanen zamdan yüzde 15.83, kıdem zammından ise yüzde 7.62

– Sosyal haklarla alınan zam oranı ise yüzde 23 oldu. Bunun getirisi aylık 50 lira 91 kuruş. Bunun da totalde aylık getiri yüzde 1.68

– Zam oranları ile sosyal yardımların kümülatif toplamı yüzde 26.31

– Zamlar işe giriş yılına göre değişiklik göstermekte.

EK HAKLAR

– Tamamlayıcı sağlık sigortası – Maddi getirisi yıllık 480 lira

– Kayınvalide ve kayınbaba vefatında 3 günlük izin

– Postabaşı tazminatı – Saat başı yüzde 8

Aydınlık, İşçi Sendika Servisi

Sevgin Şerifoğlu

Sevgin Şerifoğlu, Serinletici içeriğine güncel haberlerle editoryal katkı sağlıyor. | sevgin.serifoglu@serinletici.com

İlgili Yazılar: