Kötü giden iPhone X satışları Samsung’u da vurdu

Samsung, her bir iPhone X satışından önemli ölçüde kâr ediyor. Fakat iPhone X satışları yavaşlayınca ekran üretimini azaltmak zorunda kaldı.

Apple’ın iPhone X’da kullandığı OLED ekranın tedarikçisi olan Samsung üretimini % 10 düşürmek zorunda kaldı. iPhone X başına 110 dolar kâr eden şirketi satışların kötü gidişi olumsuz etkiledi.

iPhone X satışa çıktığında başta Samsung olmak üzere diğer firmalar üzerinde büyük bir baskı oluşmuştu. İddialara göre bu baskı Samsung’u Galaxy S9’u piyasaya sürme konusunda acele ettirmişti. Fakat şirket Apple’ın parça tedariğinde sıkıntı yaşamasından yeterince faydalanamadı. Galaxy S9’un çıkışı da Mart ayına kaldı.

Samsung’un 2018 yılındaki iPhone X satışlarından 22 milyar dolar gelir elde etmesi bekleniyor. Bu geliri yaklaşık 23 milyon adet Galaxy Note 8 satışından elde edeceği gelir ile aynı. ETNews’ten gelen bir rapora göre Samsung, A3 fabrikasında OLED ekran üretimini % 10 düşürdü.

A3 tesisi sadece Apple’a panel tedarik etmek için özel olarak tasarlandı. Önümüzdeki aylarda Apple’ın satışlarında düşüş devam ederse Samsung’un zarar etmesi kaçınılmaz olacak.

Samsung’un endişe etmesi gereken bir diğer husus ise rekabet. LG’nin bu yıl piyasaya çıkacak olan 6.5-inç OLED iPhone modelinin ekran tedarikçisi olacağı yönünde güçlü iddialar var. Bu durum da Samsung’u zora sokabilir. Güney Koreli şirketin bu sıkıntıları aşmak için uygulayacağı stratejiyi zamanla göreceğiz.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar: