Dünyanın en büyük cıva rezervi keşfedildi

‘Geophysical Research Letters’ adlı bilimsel dergide yayınlanan makaleye göre dünyadaki en büyük cıva rezervi bulundu.

Muaazam cıva seviyesi Alaska’nın kuzeyindeki sürekli donmuş topraklarda yapılan sondaj çalışmaları sayesinde bulundu.

10 yıldan uzun süredir yürütlen araştırmaya göre Arktik’teki sürekli donmuş topraklar, gezegendeki diğer tüm araziler, okyanuslar ve atmosferde bulunanın neredeyse iki katı cıva içeriyor.

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu’nda hidrolog olarak görev yapan makalenin başyazarı Paul Schuster yaptığı açıklamada “Bu keşif ezber bozucu” ifadelerini kullandı.

ARKTİK BÖLGESİNDE 1 MİLYAR 656 MİLYON KİLOGRAM CIVA OLDUĞU BELİRTİLİYOR

Alaska’daki donmuş topraklarda cıva konsantrasyonlarının ölçüldüğü araştırmada, bölgedeki cıva miktarının en az 15 milyon galon (793 gigagram) olduğu hesaplandı. 15 milyon galonun, insanoğlunun son 30 yılda yol açtığı cıva emisyonlarının 10 katı olduğuna dikkati çekildi.

Bilim insanları Arktik bölgesinde 1 milyar 656 milyon kilogram cıva olduğunu belirtiyor.

Donmuş topraklarda iklim değişikliğine bağlı erimenin, bu cıva rezervinin açığa çıkmasına neden olabileceği ve ekosistemi olumsuz etkileyebileceği belirtildi.

Keşifle bilim insanlarının Dünya’daki okyanuslarda, topraklarda ve atmosferde bulunan cıvanın saklanması ve geri dönüştülmesi konusunda daha iyi bir anlayışa sahip olamalarını sağlayacağı da vurgulandı.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.