Kim’den Güney Kore liderine davet

Güney Kore’nin PyeongChang kentinde düzenlenen 23. Kış Olimpiyat Oyunları, ‘barış oyunlarına’ dönüştü. Güney Kore ile Kuzey Kore sporcularının açılış töreninde ‘birleşik’ bayrak altında yürümesi ve ortak takım kurmasının ardından Kuzey Kore’den Güney’e davet geldi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’i Pyongyang’a davet ettiğini dünyaya duyurdu.

Kış Olimpiyatı için Güney Kore’de bulunan Kuzey Kore lideri Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong ile Moon başkent Seul’da Mavi Başkanlık Sarayı’nda bir araya geldi.

​Moon’un sözcüsü Kim Eui-kyeom, toplantının ardından, kız kardeş Kim’in Kuzey Kore liderinin davetini Moon’a ilettiğini açıkladı.

Buna göre Kim’in daveti üzerine Moon, Kuzey ile Güney’in önerilen görüşme için gerekli koşulları oluşturmaya devam etmeleri gerektiğini belirtti. Moon, ayrıca, ABD ile Kuzey Kore’nin aralarındaki diyaloğu tekrar başlatmaları gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kore lideri Kim’in kız kardeşi Kim Yo-jong, PyeongChang’deki Kış Olimpiyatları’nın açılış törenine katılmıştı. Törende ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in arka sırasında Kim Yo-jong oturmuştu. İkisini yan yana gibi gösteren fotoğraflar medyada ‘tarihi kare’ yorumlarını beraberinde getirmişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon, açılış töreni vesilesiyle verilen yemekte yaptığı konuşmada, iki Kore arasındaki son dönemdeki yakınlaşmanın gelecekte diyalog ve barışı temin edeceğine inandığını ifade etmişti.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.