Steam Türkiye’ye vergi geldi

Steam için KDV geldi! Yapılan yasal düzenlemelerin ardından Valve vergi mükellefi oldu ve fiyatlara vergi eklemesi yaptı. Apple ve Google’dan sonra Valve da vergi düzenlemesini devreye aldı.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’de hizmet veren yabancı servislerin vergi mükellefi olması için gerekli düzenlemeler yapılmıştı. Düzenlemelerin ardından Google ve Apple servislerine vergi eklemesi yapmıştı.

Bir süre önce bakanlık düzeyinde yapılan düzenlemeyle yurt dışı kaynaklı servisler için vergi mükellefiyeti getirilmişti. Şirketlerin Türkiye’de ofisi olmasa bile vergi düzenlemelerine uymaları zorunlu tutulmuştu.

Değişikliklere ilk uyan şirketlerden biri Apple olmuştu. Şirket, hem servisleri için hem de App Store için gerekli düzenlemeleri yapmıştı.

Vergi düzenlemesini son olarak da Steam devreye aldı. Şu anda platform üzerinden oyun satın almak istediğinizde ‘VAT‘ değerini görebilirsiniz. ‘VAT’ olarak kısaltılan KDV, %18 oranında uygulanıyor.

Tüm oyunlara %18 KDV gelmesine rağmen, fiyatlarda herhangi bir değişim yapılmadı. Vergi yükünün kullanıcılara yansıtılmaması kısa sürelik bir durum mu yoksa her zaman mı böyle olacak bilinmiyor.

Steam vergiyi fiyatlara yansıtmadı, ancak Apple’da durum daha farklı.

Apple’ın 27 Ocak tarihi itibariyle kullanıcılarına gönderdiği mesajla duyurulan fiyatlardaki güncelleme ile Apple Music artık daha pahalı.

Gönderilen mesajda 25 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacağı belirtilen yeni fiyatlara göre daha önce 9,99 TL olan aylık ücret 13,99 TL’ye, daha önce 99 TL olan yıllık ücret ise 139 TL’ye çıkartılmış durumda.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

You may also like...