Minik dostlarımız iş arıyor!

HAÇİKO, “Minik Dostlar İş Arıyor” projesiyle sokak hayvanlarının ofisler tarafından sahiplenilerek sıcak bir yuvaya kavuşmasını amaçlıyor.

Bu dünya tüylü dostlarımız için çoğu zaman cehennemden farksız belki ama onların acılarını hafifleten, ihtiyaçlarına çözüm bulmayı amaçlayan umut verici adımlar da atılmıyor değil. Bu adımlar kimi zaman kedi evi yapmak, sokak hayvanlarına mama dağıtmak gibi doğrudan yardımlar olabileceği gibi, kimi zaman da hayvanlarla insanlar arasında köprü kuran aracı projeler olabiliyor.

Spotify’ın barınaktaki hayvanları, potansiyel aileleriyle müzik zevkine göre eşleştiren Adoptify projesi bunun en muhteşem örneklerindendi. Yine Pedigree, Facebook’un artırılmış gerçeklik maskesi üzerine yapılandırdığı AllPaws ile kullanıcıyı en yakındaki köpeği sahiplenmeye yönlendirerek güzel bir işe imza atmıştı. Yürüyüşlerinizdeki mesafeyi paraya dönüştürerek seçtiğiniz sokak hayvanları odaklı yardım kurumuna bağışlayan ResQwalk uygulamasını da burada anmadan geçemeyeceğim. Hayvanları Çaresizlikten ve İlgisizlikten Koruma Derneği HAÇİKO’nun 4129Grey imzalı Minik Dostlar İş Arıyor Projesi ise amacıyla olduğu kadar, yaratıcılığıyla da insanı hayran bırakıyor.

“5 sene sonra kendimi ofisinizde sırtüstü uzanmış olarak görüyorum”
Kadıköy Belediyesi’nin ve Sarıyer Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçen “Minik Dostlar İş Arıyor” temelde proje için hazırlanan internet sitesi üzerinden ilerliyor. Amaç köpekleri, onlara yuva olacak bir ofisle eşleştirmek. Evet ofisle! Siteye girdiğinizde “Bilim insanları, içinde köpek olan ofislerin daha mutlu olduğunu söylüyor.” şeklindeki karşılama cümlesi selamlıyor sizi. Biraz aşağı kaydırdığınızda sahiplenilmeyi bekleyen sevimli dostlarımızın profilleri karşınıza çıkıyor.

Ünvanlar gerçekten muhteşem! Tatlılık grup başkanı, uyku mühendisi, gönül işleri başkanı, mod yükseltme mühendisi, eğlenceli zaman planlayıcısı, arkadaşlık operatörü, içtenlik yöneticisi ve köpeklerin karakterleriyle ilgili ipucu veren daha nice pozisyonda HAÇİKO’da deneyim kazanmış dostlar bunlar. Her bir dostumuz için birer Linkedin profili yaratılmış ve sitedeki Linkedin butonlarına dokunduğunuzda bu profillere yönlendiriliyorsunuz.

Her bir LinkedIn profili özenle hazırlanmış ve metinleri oldukça yaratıcı bir üslupla yazılmış. Örneğin Sarılma Bilirkişisi Köpük’ün profilinde “Karnımı doyurup sere serpe uzanmaya bayıldığımı da söylemeliyim. 5 sene sonra kendimi ofisinizde sırtüstü uzanmış olarak görüyorum.” cümlelerine rastlamanız mümkün. Profillerde hayvanın geçmişine, cinsine ve belli özelliklerine dair bilgilere de yer verilmiş. Ofisinizde bakmak üzere sahiplenmek için “Görüşme yapın!” butonunu tıklayarak harekete geçebiliyorsunuz.

bigumigu.com

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümünü bitiren Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması’nda, İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Okuldan mezun olan Neval, medya sektöründe çalışmaya devam ederken Serinletici'de Yazı İşleri Müdürlüğü görevini de başarıyla yürütüyor. Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.