Android P ile binlerce uygulamaya veda edilecek

Henüz Android Oreo güncellemesini almayan yüzlerce akıllı telefon bulurken çalışmalarına hız kesmeden devam eden Google, mobil işletim sisteminin yeni sürümü olan Android P ( Android 9.0 ) için ilk önizleme sürümünü yayınladı.

İlk etapta sadece Google’ın kendi telefonları Pixel, Pixel XL, Pixel 2 ve Pixel 2 XL ile test edilebilen Android P ile uygulama desteği konusunda büyük bir değişikliğe gidiliyor. Bu kapsamda binlerce uygulama Android P’de çalışmayacak.

Android P uygulama desteği sınırlandırılıyor

Android P için minimum API sürümü 17 ( 4.2 Jelly Bean sürümüne karşılık geliyor. ) olarak belirlendi. Bu kapsamda Android 4.2 ve daha eski sürümlerin API’leri baz alınarak geliştirilen uygulamalar, Android P’de çalışmayacak.

Bu değişiklik sürekli güncellenen popüler uygulamalar için herhangi bir sorun oluşturmuyor. Ancak, yıllar önce Google Play Store’a yüklenen ve geliştiriciler tarafından herhangi bir güncelleme yayınlanmayan uygulamalara veda edilecek.

Google’ın aldığı bu kararın oldukça mantıklı olduğunu söyleyebiliriz. Zira, eski uygulamalar güvenlik açıkları ile büyük bir risk teşkil ederken, eski API’lerin kullanılması nedeniyle performans beklentilerini karşılayamaz hale geliyor.

Geçtiğimiz yıl benzer bir hamle Apple’dan geldi. WWDC 2017‘de duyurusunu gerçekleştirdiği iOS 11 ile birlikte 32 bit uygulama desteğini sonlandıran Apple, yaklaşık 200 bin uygulamayı uyumsuz olduğu için App Store’dan kaldırdı.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.