SpaceX roketi iyonosferde delik açtı

Elon Musk liderliğindeki SpaceX, insanlığın uzay macerası için önemli adımlar atmaya devam ederken, istemeden bir soruna yol açmışa benziyor. Ağustos 2017 tarihinde fırlatılan bir SpaceX roketi iyonosferde devasa bir delik açtığı ortaya çıktı.

SpaceX roketi tarafından açılan delik ne olacak?

Uzaya çıkan her roket atmosferi geçiş sırasında iz bırakabiliyor. Öte yandan, SpaceX Falcon 9 roketi geçtiğimiz yılın Ağustos ayında sadece dairesel şok dalgaları oluşturmakla kalmamış. Bununla birlikte iyonosfer plazmasında 3 saat boyunca kalan 900 kilometre çapında bir deliğe sebep olmuş. Bunun yerel bir manyetik fırtınaya benzediği ve fenomenin roketteki hafif yük sebebiyle gerçekleştiği ifade ediliyor.

Yer çekiminin etkisini azaltmak ve stresi hafifletmek için roketlerin çoğu kavisli yörüngeye sahip. SpaceX roketi ise sadece 475 kilogram ağırlığındaki Formasat-5 uydusunu taşıdığı için neredeyse dikey bir şekilde atmosferden çıkış gerçekleştirmiş. Olayın temelinde de bu yörünge yatıyor.

İyi haberse iyonosfer deliğinin büyük sorunlara sebep olmamış olması. Geçici deliğin GPS navigasyonlarına önemli bir etki gerçekleştirebileceği ancak neyse ki bunun gerçekleşmediği belirtiliyor. Bu anlamda roket operatörlerinin yeryüzündeki otomobil ve telefonların GPS kullanımına zarar vermemek için daha dikkatli olması gerektiğine dikkat çekiliyor.

Shiftdelete

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.