Karatay: O besinin alkolden farkı yok!

Prof. Dr. Canan Karatay, meyve sularında C vitamini bulunmadığını, bu içeceğin alkolden farkı olmadığını söyledi.

Kanser etkisi yaratan yiyecek ve içeceklere dikkat çeken Prof.Dr. Canan Karatay yine çok konuşulacak açıklamalar yaptı. Gaziosmanpaşa’da düzenlenen bir seminerde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmesini isteyen Karatay, sınav stresi yaşayan öğrencilerin tüketmesi gereken besinler hakkında da bilgi verdi.

Mutfakta, sofra tuzundan kesinlikle kaçınılması gerektiğini anlatan Karatay, kaya tuzunun sağlık kaynağı olduğunu vurguladı.

Konuşmasında doğru bilinen yanlışlara değinen Prof. Dr. Canan Karatay, C vitaminin yalnızca meyce sularında bulunmadığını bu görüşün büyük bir yalan olduğunu belirtti. Meyve suyu tüketiminin karaciğerde yağlanma yaptığını kaydeden Prof.Dr.Karatay, bu içeceğin alkolden bir farkı olmadığını anlattı.

Şeker hastalarının baldan uzak kalmasını öneren Canan Karatay bal sevenlerin için kötü açıklamalar yaptı. Balın içinde bol miktarda flukoz ve maddelerinin bulunduğunu söyleyen Karatay, bu maddelerin karaciğeri yağlandırdığını kaydetti.

Konuşmasında, margarin kullanımına da değinen Karatay, içinde Omega 3 katkısı bulunduğu şeklindeki söylemlerin doğru olmadığını söyledi.

Trans yağların inflamasyona neden olduğunu belirten Karatay, işlem görmemiş zeytinyağı ve tereyağı tüketimi ile inflamasyonun düşeceğini anlattı. Karatay, sağlıklı beslenme için mutlaka doğal zeytinyağı ve tereyağı tüketilmesi gerektiğine dikkat çekti. Karatay, sık sık dile getirdiği şekilde, her gün 30-40 zeytin yenilmesini gerektiğine dikkat çekti.

Karatay konuşmasında, sınava hazırlanan, sınav stresi yaşayan öğrenciler için de önerilerde bulundu. Öğrencilerin yorgun olduğunu kaydeden Canan Karatay, öğrencilere günlük 3-4 tane yumurta, bol bol fındık-fıstık ve şekersiz Türk kahvesi tüketmeleri tavsiyesinde bulundu.

Bugüne kadar yaptığı tüm açıklamalarında, şekerin zehir olduğunu dile getiren Karatay, günlük iki dilim buğday ekmeği tüketmenin şekerden çok daha zararlı söyledi. Karatay, buğdayın insülin etkisi yarattığını ve bu durumun da kansere davetiye çıkardığını belirtti.

Mynet

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Enes Demircioğlu

Hayatta "gündem" dendiğinde çevresindeki herkesin kendisine koştuğu Enes, gündemi Serinletici ile dünyaya sunuyor. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi olan Enes müziksiz yaşayamayanlardan... | enes.demircioglu@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.