İşsiz insanların kabusu olan 10 cümle

Bazı insanlara şunu hatırlatalım istedik: İşsiz olmak bir lütuf değildir! Yani evde sabahtan akşama üzerimizde sabahlık; bir elimizde şampanya diğer elimizde kremalı çilek ile gezinmiyoruz. Öğle yemeğine Paris’e, akşam da Milano’ya alışverişe gitmiyoruz.

Tam tersine her birimiz, sorumluluk sahibi bireyler olarak çalışmak ve para kazanmak istiyoruz. Ve tabii kazandığımız parayı çatır çatır harcamak istiyoruz.

Ama işte bazen ‘şansın yüzümüze gülmediği’ zaman kesitinde sıkışıp kalıyoruz. Sanki dünyadaki 7 milyar insan nefes almadan çalışıyor da, bir tek bizim işimiz yokmuş gibi hisse kapılıyoruz.

Bunlar da yetmezmiş gibi çok sevgili eş-dost, konu komşu ve canayakın(!) arkadaşlarımızdan, işsiz/güçsüz oluşumuzla ilgili imalı cümleler duyuyoruz. Ve bu cümlelerin her birinden fazlasıyla nefret ediyoruz.

İşte işsiz insanların kabusu haline gelen ve peşini bir türlü bırakmayan 10 cümle:

1- İş yok güç yok, hayat sana güzel.

2- Boşver, biz çalışıyoruz da ne oluyor?

3- Sabahtan akşama evde yatıyorsun.

4- Zengin birini bulup evlen, bir daha hiç çalışma.

5- Keşke farklı bir bölüm okusaydın.

6- Hadi alışverişe çıkalım.

7- İş arıyor musun?

8- Kariyer.net’e ya da yenibiriş’e başvurmayı denedin mi?

9- Zaten hayat boyu çalışacaksın; bugünlerin değerini bil.

10- Onuncu maddeyi bir görsel ile anlatmayı seçtik. Bir insanın o kadar üstüne giderseniz kendinizi böyle talihsiz durumlara hazırlayın istedik.

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

2 Responses

  1. Sezin Nil Tufan dedi ki:

    Bu yorumlardan birden fazlasına maruz kalmıştır her işi olmayan…. İnsana çalışmıyor diye “çalışmaya ihtiyacı yok” zihniyetiyle yaklaşıyorlar. Sanki hayat çalışmayanlara güzelmiş gibi davranıp kendi işe gidişlerinden yakınıyorlar. Öyle bir şey YOK.

    Çok açıklayıcı bir yazı olmuş canım.

    • Neval Kurtulmuş dedi ki:

      Mobbing yalnızca iş hayatında olmuyor, çalışmayanlara da pekala uygulanabiliyor canım:) Elimden geldiğince anlatmaya çalıştım bu samimiyetsiz ve bir o kadar da rahatsız edici durumu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.