Formula 1 Twitter’da canlı program yapmaya başlayacak

Share

Formula 1’in dijital dünyadaki genişlemesi sürüyor. Bu genişleme, Twitter’a özel bir canlı program ile devam ediyor.

İspanya Grand Prix’si ve sonrasındaki 9 yarışta, resmi @f1 hesabının takipçileri, ünlü yayıncı Will Buxton ve Formula 1 efsanelerinin sunacağı özel bir yarış sonrası programına erişebilecekler.

Bu canlı program, podyum seremonisinden sonra başlayacak. Will Buxton, Twitter’daki fanlara padoktan yayın yapacak. Ona 2016 Formula 1 şampiyonu Nico Rosberg gibi üst düzey isimler eşlik edecek.

Her programda Will, yarışta önemli yer tutmuş sürücüler, mühendisler ve takım patronlarıyla röportajlar yapacak.

Gerçek zamanlı yarış tekrarı kullanarak, yarışın önemli anlarını analiz edecekler ve Twitter’daki fanlarla da iletişim halinde olacaklar.

Buxton Formula1.com’a katkıda bulunmaya ve Formula 1 uluslararası TV yayınında ve dijital platformlarda yer almaya devam edecek.

Bu özel yayın, Formula 1’in Twitter’daki popülaritesinin patlama yaptığı bir döneme denk geldi.

Formula 1 hesabının 3.5 milyondan fazla takipçisi varken, 13 milyondan fazla kullanıcı #F1 hashtagi kullanarak tweet atıyor.

Canlı yayın dünya genelinde erişilebilir olacak ve fanlar, web arayüzünden veya mobilden @f1 hesabına giderek yayına ulaşabilecekler.

Twitter ile olan ortaklık, Twitter’in bu program için verdiği lisansın da ötesine geçiyor. Programa ek olarak, bundan sonraki bütün yarışlarda özet görüntüler Twitter üzerinden yayınlanacak, fanların çok sayıda pist üstü görüntüye erişimine imkan sağlanırken, reklamcılara da F1 hayranlarına ulaşma şansı sunulacak.

Premium video içeriği, 2016 yılından beri Twitter’in üzerine yoğunlaştığı bir alan oldu. Platform, NFL, NBA, MLB, e sporlar ve diğer sporlarla ilgili canlı yayınlara yatırım yapıyor.

Twitter, canlı yayınları ve resmi özet görüntüleri sunarak, seyircilere içerik ve tartışmayı aynı ekranda göstererek etkileşim için yeni fırsatlar sunuyor.

Nico Rosberg, konuyla ilgili “F1’in dijital dünyaya olan yeni yaklaşımı, hayranlarla ve gelecekteki fanlarla iletişim kurmayı kolaylaştırıyor. Formula 1’in bana yaptığı teklifi kabul ederek bu programa katıldığım için çok mutluyum. Formula 1’i seviyorum ve diğital platformları kullanarak sporu büyütebileceğimizi düşünüyorum. Twitter’dan yapacağımız canlı program, bu yönde ileriye atılmış bir adımdır.” şeklinde konuştu.

Digital and New Business direktörü Frank Arthofer, konuyla ilgili şunları söyledi: “ F1 TV’nin duyurulmasından hemen sonra, Twitter’daki fan etkileşimini arttırmaya ve kazanma stratejisini güçlendirmeye yönelik yeni bir girişimi açıklamaktan büyük heyecan duyuyoruz. Twitter bize, yarış haftasonundaki tartışma ortamını geliştirmeyi hedefleyen ortak üretilen orijinal bir içerik üretme teklifi sundu. Twitter’ın dünyadaki canlı yayınlarda tartışma ortamını ve diyalogu nasıl canlı tuttuğunu ve etkileşimi sağladığını biliyoruz. Bu yüzden stratejik olarak da bu bize çok iyi uyuyor. 2018’de bu canlı yayın için onlarla ortak olmaktan çok mutluyuz.”

Twitter’daki EMEA Sports Partnerships direktörü Theo Luke, “ Özel günlük canlı program, uzman analizi, 2018 sezonu özet görüntüleri ve gerçek zamanlı diyalog ortamı sunarak F1 ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Tutkulu F1 fanları, sezon boyunca olan biteni takip etmek için Twitter’dan başka bir yere bakmaya ihtiyaç duymayacaklar.” şeklinde konuştu.

Motorsport