Adidas’ın ‘Sovyetler Birliği koleksiyonu’, Litvanya’yı kızdırdı

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, resmi Twitter hesabında, Adidas’ın internet sitesinde, üzerinde ‘USSR’ yazan ve Sovyetler Birliği armasının bulunduğu kırmızı kadın tişörtünün satıldığı bir sayfanın ekran resmini yayınladı.

​Resmin altındaki açıklamada, “Hala ‘imparatorluk nostaljisi’ hastaları var. Ama aralarında ünlü Adidas şirketinin bulunması beklenmedik oldu” ifadeleri yer aldı.

Litvanya, 2008’de kabul ettiği bir yasayla, halka açık yerlerde ve etkinliklerde Sovyet ve Nazi sembollerinin kullanımını yasaklamıştı. Söz konusu simge ve sembollerin sadece müzelerde ve ayrıca bilimsel ve eğitim amacıyla sergilenmesine izin veriliyor. Yasağı ihlal edenler için para cezaları öngörülüyor.

Sputnik

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Merve Deniz

Serinletici'ye ismini veren serinletici ve viral içerik editörlüğü yapan Merve Deniz, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu. Serinletici'de haber çevirilerine de yardımcı olan Merve’nin en büyük hobisi fotoğrafçılık. Geleceğe yönelik fotoğrafçılık hedefleri arasında fortfolyosunu online bir sergiye dönüştürmek de var. Kendisini tanımlamada -fotoğrafçılıktan bile önce- ilk kelime olarak “kedisever”i seçen Merve, halen İzmir’de yaşıyor. | merve.deniz@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.