Dinamik bir hafta için…

İş yaşamının sıkıcılığı, günlük hayatın monotonluğu derken bir hayli bunalıyoruz. Peki birkaç küçük ve basit değişikliğin, hayatınıza fazlasıyla olumlu katkı sağlayabileceğini söylesek… Ne dersiniz, hoş olmaz mı?

1. Güneş Gibi Parlayın!

Sabah iyi bir başlangıç yapıp nabzınızı hızlandırmak, metabolizmanız için çok önemlidir. Bu nedenle alarmınızı normalden 10-15 dakika erkene kurun ve hafif bir kardiyo çalışmasıyla güne başlayın. Yatak odanızda yapacağınız bir kaç zıplama hareketi, squat, karın sıkıştırma, gün boyunca yakacağınız kaloriyi artıracaktır. Dahası biraz nabız artırmak güne daha hızlı başlamanızı ve verimliliğinizi artırır.

2. Evde Kutup Havası

Ev ısısının biraz düşük olması, vücudunuzun daha çok çalışmasını sağlıyor. Daha çok çalışan vücut ise daha fazla kalori yakılması demek… Bu nedenle evinizi hamama döndüren unsurları ortadan kaldırın!

3. Hayatın Kaynağı: Nefes

Nefes alıp verdiğinizde ve bunu tam anlamıyla doğru yaptığınızda, diaframınızı da kullanarak içerideki kasları sıkar ve bırakırsınız. Bu da daha sıkı karın kasları ve oksijen açısından daha iyi beslenen bir vücut demek. Ofiste otururken, araba kullanırken kendinize sık sık doğru nefes almayı hatırlatın!

4. Küçük Şişeler

Su içmenin önemi o kadar çok tekrarlanıyor ki, artık hepimiz ciddiye alıyoruz. Günde en az sekiz bardak su içmek her daim olmazsa olmazlardan. Öte yandan su içmeyi kendiniz için daha da avantajlı kılabilirsiniz: Su için mümkünse 33cl’lik küçük şişeler seçin. Böylece onları almak için yerinizden kalmak ve hareket etmek zorunda kalırsınız. Bu da bir taşla iki kuş demek!

5. Uyku Şart!

Uykusuz kaldığınızda vücudunuz strese girer ve %50 daha fazla cortisol üretir. Başka bir deyişle iştahınızı tetikleyen kimyasal bir madde! Daha fazla uyumak size kalori yaktırmasa da, uyanıkken alacağınız kalori miktarını kontrol etmenizi sağlar.

Elle

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.