Monet’nin ikiz tabloları 100 yıl sonra buluştu

Fransız ressam Claude Monet’nin 1881’de yaptığı ve ikiz tablolar olarak anılan “Sanatçının Vetheuil’deki Bahçesi” isimli eserleri, 100 yıllık aradan sonra tekrar bir araya getirildi.

Monet, 1878’de hasta eşi ve iki çocuğuyla birlikte Paris’teki bir banliyöye yerleşmiş ve büyük bir ekonomik sıkıntı yaşamıştı. Bir zamanlar patronu olan işadamı ve koleksiyoner Ernest Hoschede, 1877-1878’de iflas edince ailesiyle birlikte Monet’nin evine taşınmıştı.

Bu evde başlayan dönem, izlenimci akımın önemli temsilcilerinden olan ressamın en verimli zamanlarından biriydi. Ressamın 1881’de yaptığı ikiz tablolar da bu dönemin ürünlerindendi.

monet garden vetheuil 100 years ile ilgili görsel sonucu

Cosmopolitan

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.