Facebook, ABD’li gençler arasında YouTube, Instagram ve Snapchat’a yeniliyor

Bir çalışma, ABD’li gençlerin YouTube, Instagram ve Snapchat gibi platformlardan yana Facebook’u bıraktığını söylüyor.

ABD merkezli Pew Research Center’ın gençlerin sosyal medya alışkanlıklarını araştırdığı 2015’ten bu yana yüzde 51’lik bir düşüş olan Facebook’u sadece% 51 kullanıyor.

13 ila 17 yaşlarındakilerin çoğu, bir akıllı telefona sahip veya% 45 çevrimiçi ile neredeyse sabit bir şekilde erişime sahip.

YouTube, Facebook’un eski baskınlığını gençler üzerinde çaldı ve% 85’i video paylaşım platformunu tercih etti.

Gençler arasında ikinci ve üçüncü sosyal medya hizmetleri artık Instagram% 72 ve Snapchat% 69.

Twitter (% 32) ve Tumblr (% 14) kullanan gençler sayısı, 2015 yılında elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldığında büyük ölçüde değişmedi.

Facebook, gençlere ait demografiden saltanatını Google’da sahip olunan YouTube’da kaybetmiş olsa da, 2012’den beri yükselen favori Instagram, fotoğraf ve video paylaşım ağı hizmetine sahip.

Bu yıl bir ay içinde yaklaşık 750 genci inceleyen Pew çalışması, akıllı telefon sahipliğindeki artışın genç yaşta büyük bir rol oynadığını ortaya koydu. Bugünün% 95’i, üç yıl önceki gençlerin% 73’ünden 22 puanlık bir artış.

Ayrıca, önceki çalışmalarla tutarlı olarak, gençlerin çoğu aynı sosyal medya platformlarını akranları olarak kullanırken, düşük gelirli gençlerin Facebook’u daha yüksek gelirli bir haneden gelen gençlerden daha fazla tercih ettiklerini gördü.

Pew anketi, gençler arasında sosyal medyanın yaşamları üzerindeki etkileri konusunda açık bir fikir birliği sağlayamadı.

Neredeyse üçte biri, çoğunlukla olumlu olan ve çoğunlukla negatif olan bir etkiyi açıkladı. En büyük blok% 45, etkinin ne olumlu ne de olumsuz olduğunu söyledi.

BBC