Pirelli Formula 1’den ayrılabilir

Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera, Pirelli’nin teknik mücadele ağır bastıkça F1’de kalacağını söylüyor.

“Mücadele teknik yönde kalmaya devam ederse, biz de takımlara ve pilotlara istediklerini verip işi yapmaya hazırız.”

“Ama spor ticari bir organizasyona dönüşürse çekiliriz.”

“Yani bu şekilde devam ederlerse varız, devam etmezlerse yokuz.”

“Önemli olan şey sürücülerin daha çok merkezde yer alması.”

“Pilotlar mutlu olunca lastikler iyi çalışıyor, sürücüler zorlayabilince de izleyiciler memnun oluyor.”

Pirelli’nin kontratı 2019 sonunda bitiyor. Şu anda lastik boyutları 13 inç, ancak Pirelli her türlü değişikliğe hazır olduklarını söylüyor.

Provera konuyla ilgili “Bu hususta yeniliklere açığız. Tabii ki doğru düzenlemeyi yaparlarsa takımlar da adapte olacaktır.” dedi.

Eğer lastik boyutu değişirse araç üzerindeki birçok şeyin değişmesi gerekecek. En önemli değişiklikler süspansiyonda olacak. Provera, F1’de değişiklik yapmak için çok sayıda test yapılması gerektiğini doğruladı.

“Araçlarda test yapmamız şart. 18 inç lastik için farklı araçlar geliştirmek gerekiyor. Süspansiyon ve lastik arasındaki şok emiciler, farklı büyüklükte parçalar hep test edilmeli ve bu zaman alan bir şey.”

Pirelli CEO’su Provera, F1 ‘akıllı lastiklere’ geçmek isterse, şirketin bunun için de hazır olduğunu belirtiyor. Akıllı lastiklerde lastiğin iç kısmında sensörler bulunuyor ve böylece takımlar anlık lastik performans verisine erişebiliyor.

Lastikler çok sayıda pilotun ufalanmadan şikayet etmesi nedeniyle Monaco yarışının ana gündemi olmuştu.

Hamilton ve Alonso da bununla bağlantılı olarak yarışı ‘en sıkıcı yarış’ ilan etmişlerdi.

Provera, Monaco dışında lastiklerin yarışlara heyecan kattığını düşünüyor.

“Bu sene rekabet daha canlı ve bu iyi bir haber.

“Ancak araç performansındaki artışla, özellikle de aerodinami ve lastiklerdeki gelişmeyle, dar pistlerde geçiş hemen hemen imkansız hale geldi.”

Takvimde bir sonraki yarış Kanada yarışı ve buraya bir çok takım motor güncellemesi getirecek. Provera, bundan dolayı yeni bir durum oluşup oluşmayacağını bekleyip göreceklerini belirtti.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.