Spor nasıl zayıflatır?

Share

Zayıflamak için ilk başvurduğumuz yöntemin etkili olması için kurallara dikkat! Her ne kadar son dönemde bunun aksi teoriler ortaya atılsa da, sonuçta genel kanı belli: Zayıflamak, alınan kalorilerin iyi şekilde yönetilmesinden geçer.

170214722-56b35cfe3df78cdfa004c3bf

İnsan, aldığı kalorilerin harcanması ile zayıflayabilir. Eğer muhtelif sebeplerden dolayı fazla yemeye başladıysanız, çare daha fazla hareket etmektir. Zira spor açıkça kalori harcanmasını arttırır, vücuttaki yağ rezervlerini zorlar ve sonucunda da zayıflamayı sağlar. Aynı zamanda yağların yakılması ve yapılan spor sayesinde kaslar güçlenir ve daha az yağlı, daha dinamik bir vücuda sahip olunur.

En İyi Şekilde Zayıflamak İçin

Hareket etmek için seçtiğiniz spor da önemlidir. Yürüyüşten kick boks’a kadar birçok spor akla gelebilir. Özellikle düzenli yapıldığı zaman yürüyüş ve jogging daha çabuk sonuç alınmasını da sağlar. Tabii, yürüyüşün süresi 20 dakikanın altında olmamalıdır. Öte yandan 20 dakika başka birçok egzersiz için, mesela yüzme, aquagym, dans, aerobik ve bisiklet için yeterli gelebilir.

Zevk Alarak Spor Yapın

Sadece estetik amaç uğruna yapılan spor zamanla bir zorluk ve stres kaynağına dönüşebilir. Bu nedenle, yapacağınız sporu seçerken hoşunuza giden bir dalı seçmeniz çok önemli. Arkadaşlarınızın dahil olduğu bir ortamda spor yapmak daha cazip olabilir. Çünkü bu durumda, herkes birbirini motive eder ve cesaretlendirir.

Düzenli Olun

Genel olarak, tüm spor ve fiziki aktivitelerin sonuç vermesi için düzenli olarak yapılmaları gerekir. Etkisi ise birçok faktöre bağlıdır: Kişinin yaşı, zaman kullanımı, kas yapısı. İdeali haftada 3 kez spor yapılmasıdır. Böylece gözle görülür bir şekilde sonuç almak mümkündür. Her seans en az 30 dakika sürmeli öte yandan 1 saati geçmemelidir. Mümkünse haftanın aynı saatlerini seçmek, yaptığınız sporun etkisini daha çabuk ortaya çıkaracaktır.

Diyet Şart

Spor yapmak etkili bir kilo kaybı için tek başına yeterli değildir. Buna ayrıca hedefi belirleyerek iyi tanımlanmış bir diyet programı da eşlik etmelidir. Böylece kas kaybının da önüne geçilmiş olunur. Yağlı besinlerin tüketimini de azaltarak daha çok lifli gıdaların tüketilmesi gerekir. Böylece lifli gıdalar açlık duygusunu da sınırlayacaktır. Şekerin de ölçüsünü ayarlamak gerekir. Şeker az tüketilirse vücutta güç ve enerji kaybı görülür, fazla şeker ise yağ birikimine sebep olur.

Ne dersiniz? Yeni haftaya sporla başlayalım mı? Hiçbir zaman geç değildir önemli olan kararlı ve istikrarlı olmak!

Elle