Kahvenin yanında su için

Kafeinin, normal bir kişi tarafından günlük alınması gereken miktarının 300 miligram olduğu, bunun da yaklaşık üç-dört küçük fincana denk geldiği belirtiliyor.

Krema, şeker ve şuruplar ile birlikte hazırlanan ekstra kalorili kafeinin, vücut için tehlikeli olabildiğine dikkat çekiliyor.

Kahvenin, idrar söktürücü etkisinden dolayı vücutta su kaybına sebep olduğunu söyleyen Diyetisyen Hatice Gürgen, bu içeceğin sağlıklı beslenmedeki etkisini de vurgulayarak, “Kafein; kahve bitkisinin tohumlarında, çay yapraklarında ve kakao ağacının tohumlarında bulunuyor. Merkezi sinir sistemini uyardığı için bizleri daha duyarlı, koordinasyon gücünü daha etkin hale getiriyor, bitkinlik ve dalgınlığı önlüyor. Vücutta su kaybına sebep olduğu için hangi çeşidi içilirse içilsin, en az içilen kahve kadar su içilmesi önem taşıyor” diyor.

Formsante / Elele

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.