Alonso ‘önemli’ 2019 kararını yaz aylarında verecek

Fernando Alonso, 2019 yılında McLaren’la Formula 1’de devam edip etmeme kararını yaz aylarında vereceğini söyledi.

2014 yılının ardından Ferrari’den ayrılarak McLaren’a geri dönen Alonso için işler pek de istediği gibi gitmedi ve geride kalan 3.5 yılda podyum ve galibiyet alamadı.

Renault motoruna geçişle birlikte McLaren’ın ön tarafa geleceği tahminleri yapılıyordu çünkü şasinin oldukça iyi olduğu söyleniyordu. Ancak takım son yarış Montreal’deki yarışa 14. ve 15. sıralardan başlarken, puan alamayan tek Renault motorlu takımdı.

Monaco’da yedinci giderken yarış dışı kalan Alonso, Montreal’deki yarışta bir kez daha yarış dışı kaldı ve yarışın ardından Formula 1 hakkında konuşmak istemediğini söyledi.

İspanyol pilotun söyleşmesi bu yıl sonunda doluyor ve McLaren’ın mevcut durumu göz önüne alındığında emekli olabileceği düşünülüyor.

Kariyerine Formula 1’de devam edip etmeyeceği sorusuna Alonso, “Gerçekten bilmiyorum. 2019’da kadar önümüzde uzunca bir zaman var. Normalde yaz arasından sonra kararlarımı almaya çalışıyorum ve bu yıl değişen bir şey yok.”

“Yaz aylarında önemli bir kararın geleceği kesin.” dedi.

Alonso’nun Mercedes ve Ferrari’deki boş koltuklar için ismi geçse de her iki takımın da İspanyol sürücüye kapıyı kapattığı düşünülüyor.

2016 dünya şampiyonu Nico Rosberg, “Alonso’yu ön tarafta yarışırken görmeyi çok isteriz ama hiç kimse takım içerisindeki politik oyunlardan ötürü onu istemiyor.”

“Fernando’nun ne yapması gerektiğini bilemiyorum. En iyilerden birisi olduğunun farkında ancak sıralamalarda 14. oluyor. Bu inanılmaz.” dedi.

McLaren’ın 2019 sezonunda IndyCar serisinde yarışmaya başlayacağı tahmin ediliyor ve Alonso’nun önümüzdeki yılı burada geçirmesi gündemde.

Ve eğer araç iyi olursa İspanyol sürücünün 2020 yılında F1’e geri dönebilme ihtimali bile olabilir.

Brown, “IndyCar yarışlarının ve Kuzey Amerika’nın bizim için önemli bir pazar olduğunu biliyoruz ve IndyCar güçlü bir olasılık gibi görünüyor.”

“Umarım Fernando’yu bir şekilde McLaren tutarız. Bence henüz ne yapmak istediğine karar vermedi. Nerede olursa olsun McLaren’da kalacağına eminim.” dedi.

Alonso, McLaren’ın F1’deki durumuyla ilgili ise şunları söylüyor: “Bu zor bir durum. Öndeki isimlerle fark çok büyük. Ancak McLaren ve Renault geçmişte pek çok başarı elde ettiler.”

“Bu kombinasyon için parlak bir gelecek olduğunu düşünüyorum. Galibiyet bu yıl mı, gelecek yıl mı yoksa sonraki beş yılda mı gelir bilemiyorum. Ancak bu kombinasyon güzel sonuçlar getirecek.”

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.