Apple iPhone’larda USB Type-C’ye geçiyor

Apple, iPhone modellerinde bit türlü kendi geliştirdiği Lightning bağlantısından vazgeçememişti. İddialara bakılırsa sonunda bu durum değişiyor. İşte, iPhone USB Type-C portu hakkında ortaya çıkan detaylar.

Lightning gidiyor, iPhone USB Type-C portuna geçiyor

Uzun zamandır Android akıllı telefonlar tarafından kullanılan USB Type-C bağlantısı konusunda Apple ısrarcı davranmış ve yoluna kendi geliştirdiği teknoloji ile yoluna devam etmişti. Öte yandan, şirketin sonunda akıllı telefon endüstrisinin avantajlarından faydalandığı bu bağlantı türünü tercih edeceği söyleniyor.

Peki, şarj ve bağlantı için 2019 iPhone modelleri ile birlikte kullanılması beklenilen USB Type-C portu, iOS cihazlar için hangi avantajları sağlayacak? Öncelikle USB-C bant genişliği anlamında mevcut Lightning bağlantısı ile kıyaslandığında çok daha sağlam bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ek olarak kullanıcılar, farklı konektör ve bağlantı teranesinden de kurtulmuş olacak. Örneğin, bir arkadaşınız Android telefon sahibiyse onun şarj aletinden de faydalanabileceksiniz.

USB 3.1 standardı çoğu yeni USB-C cihaza güç sağlıyor. Bu standart 10 Gbps veri transfer oranı ve 100 W güç sağlama kapasitesi ile öne çıkıyor. Lightning bağlantısından yüksek güç konusunda yararlanılabileceği inanılsa da iPhone cihazların kutusundan çıkan kabloların aktarım hızının USB 2.0 standardındaki gibi yalnızca 480 Mbps olduğu söyleniyor.

Lightning bağlantısında olduğu gibi USB-C portları iki taraflı kullanılabiliyor. Thunderbolt standardına olan destek ile çok daha yüksek veri transfer hızları da mümkün. Ancak standardın mobil cihazlar için uygulanması konusu şu an için sınırlı.

Maalesef, USB Type-C portuna sahip iPhone modelleri belirttiğimiz gibi gelecek yıla kalacak. Bunun sebebi olarak ise şirketin teknolojiyi uygulaması için yeterli zamana sahip olmaması gösteriliyor. Neyse ki mobilin aksine MacBook modellerinde bu teknoloji konusunda çok fazla gecikilmediğini de söylemek gerek.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.