Porsche 911 Speedster Concept

Porsche, 70. yaş kutlamaları sırasında kendisine çok güzel bir hediye verdi. 2019 yılında üretime alınması planlanan 911 Speedster’ın konsept versiyonu bu büyük hediyeyi oluşturuyor.

Daha ilk bakışta bir 911 olduğu anlaşılabilen otomobilde farklı detaylar da göze çarpıyor. Burun kısmı beyaza boyanan otomobilde metal yan aynalar ve depo kapağı bulunuyor. Tek bijonlu, 20 inç çaplı jantlar ve takla korumasını gizleyen karbon fiber kapak da bu modele özel.

İç mekanı standart bir 911’den farklı olmayan Speedster’da karbon fiber koltuklar yer alırken hafifletme amacıyla bilgi-eğlence sistemi ve klima donanımda yer almıyor. Kapı kolları yerine kullanılan kemerler de hafifleme sağlamış.

Tasarımıyla 356 1500 Speedster’a göndermeler yapan otomobilin gövdesinde 911 Carrera 4 Cabriolet parçaları kullanılsa da şasi 911 GT3’ten alınmış. Bu sayede kaput altına, 9.000 d/d çevirebilen ve 500 beygir gücünde 6 silindirli Boxer motor uygulanabilmiş.

Onur Koray

Ortaokul ve lise yıllarını İstanbul, Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde geçiren Onur Koray, daha sonra üniversite eğitimini A.B.D.’nin Pennsylvania eyaletinde makine mühendisliğinde tamamladı. 2002 yılından bu yana Ekşi Sözlük’te Agamemnon adıyla yazdığı yazıları kişisel blog’u ile daha geniş bir içerikle sunan Onur Koray’ın otomobil yazıları, haftalık olarak Serinletici'de de yayınlanıyor. | onur.koray@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.