‘Aşk hormonu’nun ilişkilere etkisi

Hepimiz çevremizdeki zehirli ilişkilere şahitlik ettik ve içimizden “Neden hâlâ devam ediyor?” diye düşündük. Araştırmalar yanıtını veriyor: Oksitosin! Bir dakika, bu “aşk hormonu” değil mi? Evet.

Hormones and Behavior’da yayımlanan yeni bir çalışmaya göre bu tatlı hormonu, partnerinin mesafeli olduğunu hisseden kişi, sevildiğini ve desteklendiğini hisseden taraftan daha fazla salgılıyor.

Eğer sağlıksız bir ilişkide takılıp kaldıysanız şuna kulak verin: Araştırmanın yazarı, Davranışsal Endokrinolog Nicholas Grebe, eşit olmayan ilişkilerin genelde yazılı olmayan bazı kuralları olduğunu söylüyor. Bu kuralları takip etmemek, ilişkide dengeyi bulmanız için ilk adım olabilir.

Eğer partneriniz sevgi görmeniz için size çaba harcatıyorsa ve sonuçta onu daha çok özlüyorsanız, onun “sevgi gösteren” tarafa geçip geçmeyeceğini görmek için rolleri değiştirmeyi deneyin.

Psychologies

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar: