Formula 1’in yeni lastik tedarikçisi Hankook olabilir

Formula 1’de Pirelli’nin geleceği belirsizliğini korurken, Hankook’un sporun tek lastik tedarikçisi konumunda yer alacağı iddia ediliyor.

Pirelli, Bridgestone’un Formula 1’den ayrıldığı 2011 yılından bu yana sporun tek lastik tedarikçisi konumunda yer alıyor.

Formula 1’in patronlarının isteği üzerine daha çabuk aşınan lastikler üreten Pirelli, zaman zaman eleştirilse de bu yıl ark arkaya sekizinci kez spora lastik sağladı.

Pirelli CEO’su Marco Tronchetti Provera, geçtiğimiz ay verdiği demeçte gelecekte spordan çekilebileceklerini söylemiş ve eklemişti: “Mücadele teknik yönde kalmaya devam ederse, biz de takımlara ve pilotlara istediklerini verip işi yapmaya hazırız. Ama spor ticari bir organizasyona dönüşürse çekiliriz. Yani bu şekilde devam ederlerse varız, devam etmezlerse yokuz. Önemli olan şey sürücülerin daha çok merkezde yer alması. Pilotlar mutlu olunca lastikler iyi çalışıyor, sürücüler zorlayabilince de izleyiciler memnun oluyor.”

Son yıllarda Michelin, Formula 1’e girmek için görüşmelerde bulunmuştu ve şimdi de Pirelli’nin yeri için Hankook’un ismi geçiyor.

2013 yılında Formula 1’in eski patronu Bernie Ecclestone ile görüşen Güney Koreli lastik şirketi, yeniden F1’e girmek için çalışmalar yapmaya başlamış gibi görünüyor.

Auto Motor und Sport’a göre F1 ve Hankook arasındaki görüşmeler başlamış durumda. Güney Koreli şirketin ihaleyi kazanması halinde 2019 sonrasında F1’in tek lastik tedarikçisi olması bekleniyor.

Pirelli’nin mevcut sözleşmesi 2019 sonunda bitiyor ve F1’in 2020 veya 2021’de 18 inç boyutundaki lastiklere geçeceği söyleniyor.

Auto Motor und Sport’un haberinde, “Eylül ayında bir karar alınacak.” ifadelerine yer verildi.

Hankook şu anda DTM ve Formula 3 kategorilerinin lastik tedarikçisi konumunda yer alıyor.

Motorsport

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.