Üçgen tekerlek geliştirildi

DARPA önderliğinde yürütülen bir projede, üçgen tekerlek tasarlandı. Üçgen tekerlek, araçların farklı arazi koşullarına uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Üstelik üçgen ve yuvarlak tasarım arasında 2 saniyede geçiş yapılabiliyor.

Üçgen tekerlek ile arazi şartlarına uyum

Savunma sanayindeki dev firmalardan biri olan DARPA, Carnegie Mellon Üniversitesi ile ortaklık kurarak yeni bir tasarıma imza attı. Savaş araçlarının dayanıklılığını artırmaya yönelik olan bu tasarımda, üçgen ve yuvarlak tekerlekler arasında hızlı bir geçiş yapılabiliyor.

DARPA’nın Ground X-Vehicle adıyla duyurduğu yeni teknoloji, savunma sanayinde kullanılan kara araçlarını hedef alıyor. Bu teknoloji sayesinde, yuvarlak ve üçgen yapıda olmak üzere iki farklı yapıya sahip oluyor. Arazi şartlarına göre ister yuvarlak, ister üçgen tasarım ile hareket edilebiliyor. Üstelik tasarımlar arasındaki bu geçiş, araç hareket halindeyken bile yapılabiliyor. Aracın paletli bir yapıya sahip olması, her iki durumda da rahatlıkla hareket edilmesini sağlıyor.

DARPA yetkilileri, engebeli arazilerde yuvarlak tasarımın avantaj sağladığını ve hareket kabiliyetini kolaylaştırdığını belirtiyor. Daha yumuşak ve kısmen düz zeminlerde ise üçgen tasarım daha avantajlı hale geliyor. Bu teknoloji ile DARPA, araçların tüm arazi koşullarında maksimum kabiliyetini sergileyebilmesini hedefliyor.

üçgen tekerlek

Yeni teknoloji ile İki mod arasında sadece 2 saniye gibi kısa bir sürede geçişler yapılabiliyor. Farklı arazilerde taktiksel hareketlilik ve manevra kabiliyeti sağlayan bu tasarımı, gelecekte birçok savunma sanayi aracında görmek sürpriz olmayacak.

Tasarımın tanıtımının yapıldığı videoda, V-PANE isimli bir teknolojiye ait billgiler de veriliyor. Penceresiz navigasyon olarak nitelendirebileceğimiz bu teknoloji, kullanıcı için sanal pencereler oluşturuyor. Bu pencereler yardımıyla, araç dışındaki verileri gerçek zamanlı olarak kullanıcıya sunuyor.

Aşağıdaki video ile her iki teknolojinin de nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.