‘Cici kız sendromu’na dikkat

Nasıl büyütüldüğünüze bir bakın; iyi bir eş ve anne olmak üzerine kulağınızda pek çok küpe olmalı. Ayrıca arkadaşlarınızın, anne-babanızın bile sizi sevmesinin formülü cici kız olmanızdan geçmedi mi? Zarafet, kibarlık, anlayış, beceri gibi kavramlarla kadınlar daha erken tanışır.

rachel-mcadams-about-time

Tüm bunlara adaptasyon sınavı verilirken mükemmel olmaya çalışmak kişinin kendini güvensiz hissetmesine de sebep olabilir. Eğer bir kadın kendini yeterli, değerli ya da belki güzel hissetmiyorsa diğerleri tarafından onaylanmanın yolunu onları mutlu etmek adına abartılı özverilerde bulunmakta bulabilir.

Bu şekilde hareket eden kadın aslında en değerli ve eşsiz olan özelliğinden; karakterinden vazgeçiyordur. Kendinden sürekli ödün veren kadın, istenmedik ya da beklenmedik hiçbir tepki vermez. Bu sayede ilişkilerinde sevilen kişi olur.

About Time

Ancak karakterini hiç ortaya çıkarmamış olan kadın için bu defa da sevgi çıkmazı belirir.

Cosmopolitan

Neval Erbak

Kocaeli Üniversitesi Radyo, TV ve Sinema bölümü mezunu olan Neval, İletişim Fakültesi radyosunda yayınlanan ‘Dört Köşe’ adlı programıyla, Aydın Doğan Vakfı 23. Genç İletişimciler Yarışması İşitsel Dal/Müzik Programı kategorisinde 1.'lik ödülü kazandı. Neval, kamu sektöründe çalışırken bir yandan da Serinletici'de yaratıcı yönetmenlik görevini layıkıyla yürütüyor. Yaklaşık üç yıl önce Serinletici Sinema Kulübü'nü kuran Neval, Serinletici'de kültür-sanat, yaşam-eğlence üzerine yazılar yazıyor. Bu yazıları yazarken hem yaşıyor hem de bir hayli eğleniyor. | neval.kurtulmus@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.