Facebook korsan film deposuna döndü

Dev sosyal medya platformu Facebook, kullanıcılar tarafından yayınlanan korsan filmlerle ilgili hiçbir yaptırımda bulunmuyor. Şirkete göre şikayet gelmediği sürece müdahale etmeye gerek yok.

Business Insider’ın yeni bir raporuna göre Facebook korsan filmler konusunda oldukça rahat bir tavır sergiliyor. Sosyal medya platformunda on binlerce kullanıcı tarafından takip edilen korsan film sayfalarında vizyona yeni girmiş filmler bile gösteriliyor ve Facebook bu konuda bir yaptırımda bulunmuyor.

Yayınlanan rapora göre korsan film yayını yapan Facebook sayfalarının çoğu gizli bile değil. Yani arama arama yapan bir kullanıcının, istediği filmi bulması gayet kolay. Üstelik bu gruplar, korsan filmlerin izleneceği web sayfalarına link vermiyor ve filmi bizzat Facebook üzerinden oynatıyor.

İnternette korsan içeriğin yayınlanması elbette yeni bir durum değil fakat Facebook gibi dev bir platformunun böylesine bir duruma kayıtsız kalıyor oluşu işin enteresan kısmı. Şirketin yaptığı açıklama ise, korsan olarak yayınlanan içeriğin telif hakkı kimdeyse bizzat onun şikayette bulunması gerektiği yönünde. Eğer böyle bir talep gelmediyse içeriğin kaldırılmasından Facebook’un sorumlu olmadığı belirtiliyor.

DH

Paylaşın!Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrEmail this to someone

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı okuyor ve Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.