Gorilla Glass 6 geliyor

Akıllı telefonlarımızın en önemli bileşenlerinden olan ve zarar gördüğünde binlerce liralara ulaşan ücretler ile karşı karşıya kalınan ekranları koruma noktasında yükü üstlenen Corning, Gorilla Glass 6 için müjdeli haberi verdi.

Gorilla Glass 6’yı üretmeye başladıklarını açıklayan şirket, bu yeni teknolojinin günümüzde yeni akıllı telefonların büyük bir bir kısmında kullanılan Gorilla Glass 5’e kıyasla, ekranları çok daha dayanıklı hale getirdiğini belirtiyor.

Gorilla Glass 6 ile ekranlar 1 metreden 15 kez düşmeye dayanıklı!

Gorilla Glass 6 ile korunan ekranların, bir metre yüksekliğinden 15 defa düşmeye dayanabileceğini belirten Corning, böylece Gorilla Glass 5’ten iki kat dayanıklı olacağını söylüyor. Ancak, bu konuda bir garanti verilmediğini hatırlatırız.

Apple ve Samsung’un akıllı telefonlarında yıllardır Corning’in geliştirdiği ekran koruma teknolojileri kullanılıyor. Gorilla Glass’ın ilk lansmanının yapıldığı ilk yıl olan 2007’den bu yana 6 milyar cihazın piyasaya çıktığı açıklandı. Bu teknoloji genelde iki yılda bir yenileniyor, zira Gorilla Glass 5, 2016 yılında duyurulmuştu.

Düşme ve çizilme dayanıklıklılığının farklı olduğunu hatırlatmak isteriz. Glass 6’nın, Glass 5’e kıyasla çizilmelere karşı aynı oranda dayanıklı olduğu belirtiliyor.

Yani, Glass 6 ile telefonların çizilmesi konusunda bir farklılık göremeyeceğiz. Şu anda üretilen ve akıllı telefon üreticilerine satılmaya başlanan Gorilla Glass 6’yı birkaç ay içerisinde akıllı telefon ekranlarında görmeye başlayacağız.

Shiftdelete

Tolga Erbak

1986 yılında Kırklareli’de doğan Tolga Erbak, ilk ve orta öğretimini aynı şehrin Lüleburgaz ilçesinde tamamladı. Eğitim yaşamına İstanbul Kültür Üniversitesi’nde işletme okuyarak devam eden Tolga, üniversite yaşamının ardından İngiltere’de dil eğitimini tamamladı. Bu süre zarfında online dergi EDergim’in genel yayın yönetmenliği, yabancı film/diziler için altyazı çevirileri ve çeşitli dergi & sitelere Formula 1 haber çevirileri yapıp köşe yazıları yazan Tolga, aynı zamanda Türkiye’de önemli yer tutan sözlük sitelerinden Limon Sözlük’ün de kurucusu. Tolga Erbak’ın 2010 yılında başladığı ilk romanı Gidecek Var, yaklaşık 1,5 yılda tamamlandı ve 2012′nin Aralık ayında, Cinius Yayınları’ndan çıktı. 2015 yılında Beykent Üniversitesi İşletme Yönetimi (MBA) bölümünde yüksek lisansını tamamlayan Tolga, yine 2015’te, internet kullanıcılarının değişen beklentileri çerçevesinde Limon Sözlük’ü yeniden konumlandırarak aktüel haber-eğlence sitesi Serinletici'nin kurulmasına öncülük etti ve halen Serinletici'nin genel yayın yönetmenliği konumunda yer alıyor. | tolga.erbak@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.