Huawei, Apple’ı tahtından indiriyor

Haziran ayının ilk haftalarında Huawei 2018 yılı için hedeflerinin 200 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirmek olduğunu açıklamıştı. 2017’de 153 milyon sevkiyat gerçekleştiren şirket, böylece hedefi 47 milyon artırmış oldu.

Nova 3 lansmanında konuşan Huawei CEO’su Richard Yu, şirketin geldiği son durumu kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda Huawei’nin 18 Temmuz itibariyle 100 milyon akıllı telefon sevkiyatı gerçekleştirdiğini açıkladı.

Huawei 2018 yılında kaç adet telefon sattı?

Şirket hedefinin yarısına yedi ayda ulaşmış olsa da, geçtiğimiz yıllara kıyasla ciddi bir ilerleme söz konusu. Zira, 2015 yılında 22 Aralık’ta, 2016 yılında 14 Ekim’de, geçtiğimiz yıl ise 12 Eylül’de ve 100 milyon sevkiyat açıklanmıştı.

P20 Lite modelinin oldukça popülerleştiğini ve Mayıs ayında dünya genelinde en çok satan yedinci telefon olduğunu açıklayan Huawei CEO’su, alt markaları olan Honor’un dünya genelinde satışlarını yüzde 150 artırdığını duyurdu.

Huawei P20 ve P20 Pro‘nun yanı sıra, Honor 10 modelinin satış rakamlarının artırmasına ciddi bir katkı sunduğu belirtiliyor. Huawei’nin 200 milyon hedefine ulaşabilmek için yaklaşık beş ay gibi bir zamanı var.

Yedi yıl öncesi ile kıyaslandığında ise satışları 51 kat büyüyen Huawei, 2018’in geri kalan kısmında yüksek satış rakamlarına ulaşmaya devam ederse, Apple’ı geride bırakarak dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi olabilir.

Shiftdelete

Emre Kalkan

Mobil cihazlara ve donanımlara oldukça ilgili olan Emre, konsol oyunları olmadan yaşayamayacağına inananlardan. Türkiye'de VR'ın da öncülerinden olan Emre, bilgisayar programcılığı mezunu ve kendisine rol model olarak Elon Musk'ı seçmiş durumda. Emre, Serinletici'ye pek çok konuda katkı sağlıyor. | emre.kalkan@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.