Yeni MacBook Pro ısınma sorunu yaşıyor

Apple geçtiğimiz hafta 2018 Macbook Pro modellerini tanıtarak satışa sundu. Adeta cep yakan ve en üst konfigürasyonu almak istediğinizde fiyatı 41000 TL‘ye ulaşan bilgisayarın, Core i9 işlemcili versiyonu performansıyla göz dolduruyor.

Yeni Macbook Pro’nun, 2.9 GHz hızında çalışan ve 4.8 GHz’e kadar çıkabilen, 6 çekirdekli 8. nesil Intel Core i9 işlemciden güç alan versiyonu performans testlerini alt üst ederken, ciddi bir ısınma problemi yaşadığı ortaya çıktı.

Core i9 işlemcili Macbook Pro ısınma sorunu ile gündemde

Yapılan testlerde Macbook Pro’nun tam yük altında ısındığı için işlemci hızını düşürdüğünü ortaya çıkardı. YouTuber Daved Lee, yayınladığı videoda yeni Macbook Pro’nun soğutma sisteminin Core i9 işlemci için yetersiz olduğunu ve bu nedenle işlemcinin gerçek performansını gösteremediğini belirtiliyor.

Geekbench gibi testlerde 2017 modeli adeta ikiye katlayan 2018 Macbook Pro, günlük kullanımda aynı performansı gösteremiyor. Hatta, Premiere Pro ile render alan Lee, 2018 Macbook Pro’nun, 2017 modelin gerisinde kaldığını kanıtladı.

Sorunun yetersiz soğutmadan kaynaklandığını kanıtlamak için 2018 Macbook Pro buzdolabına koyulduğunda, render işlemini 10 dakika erken tamamlıyor.

2018 Macbook Pro ısınma sorunu!

Normal şartlarda yük altında 4.8 GHz’e kadar çıkması gereken işlemci, Macbook Pro’nun yetersiz soğutması nedeniyle baz frekans olan 2.9 GHz’inde altında inerek, 2.2 GHz hızında çalışıyor. David Lee’nin bu videosuna, Apple’dan bir açıklama gelmesini bekliyoruz. Zira, gerçekten Core i9 işlemcili model ısındığı için bir önceki modelin gerisinde kalıyorsa, Apple’ın başı epey ağrıyacaktır.

Ayrıca, MKBHD’de videosunda 2018 Macbook Pro ısınma sorununu doğruluyor.

Shiftdelete

Öktem Ersoy

Her gün, Star Wars yaşam türlerini bir gün tüm evrende görme ütopyasıyla uyanan Öktem tam bir teknoloji aşığı. iOS, Android gibi taraf tutmalardan uzak kalarak 1 ve 0'lardan oluşan dünyanın tamamını kollarını açarak kucaklayan Öktem Ersoy, Serinletici'de tahmin ettiğiniz üzere teknoloji editörlüğü yapıyor. | oktem.ersoy@serinletici.com

İlgili Yazılar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.